statystyki

SN: Sąd musi dokładnie zbadać umowy o dzieło

autor: Bożena Wiktorowska18.08.2016, 20:00
ZUS

Powodem zajęcia się sprawą była kontrola firmy przeprowadzona przez ZUS.źródło: ShutterStock

Sąd apelacyjny miał prawo uchylić wyrok sądu pierwszej instancji w całości, bowiem ten, przyznając rację Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, nie przeprowadził postępowania dowodowego. Co więcej, wydając wyrok w sprawie o podleganie ubezpieczeniu społecznemu, nie odwołał się w ani jednym zdaniu uzasadnienia do akt sprawy administracyjnej prowadzonej przed organem rentowym – uznał Sąd Najwyższy, oddalając zażalenie organu rentowego na wyrok sądu apelacyjnego.

Powodem zajęcia się sprawą była kontrola firmy przeprowadzona przez ZUS. W jej efekcie organ rentowy wydał dziewięć decyzji, w których zmienił kwalifikację umów zwartych przez płatnika z wykonawcami. Zdaniem organu wszyscy zatrudnieni na umowie o dzieło powinni obowiązkowo podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z racji wykonywania umów-zleceń.

Odwołania od tych decyzji złożył płatnik. Sąd pierwszej instancji przyznał rację ZUS. W czasie postępowania wyjaśniającego ustalono, że przedmiotem działalności spółki jest m.in. produkcja zamków. Firma ta zawarła kilka umów o dzieło, na ich podstawie zatrudnieni mieli się zajmować m.in. cięciem wyrobów ze stali, malowaniem maszyn, drzwi, rynien deszczowych, krat okiennych oraz elewacji budynku. Zdaniem sędziów przedmiotem umów zawartych z zainteresowanymi było wykonanie określonych czynności, a o wywiązaniu się z umowy nie decydował ich efekt, lecz właściwe wykonanie pracy i dołożenie należytej staranności przy realizacji zamówienia. Nie bez znaczenia dla orzeczenia pozostawał fakt, że w czasie postępowania wyjaśniającego nie udało się przesłuchać wykonawców prac, w efekcie sąd podzielił stanowisko organu rentowego.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane