statystyki

SN: Sąd musi dokładnie zbadać umowy o dzieło

autor: Bożena Wiktorowska18.08.2016, 20:00
ZUS

Powodem zajęcia się sprawą była kontrola firmy przeprowadzona przez ZUS.źródło: ShutterStock

Sąd apelacyjny miał prawo uchylić wyrok sądu pierwszej instancji w całości, bowiem ten, przyznając rację Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, nie przeprowadził postępowania dowodowego. Co więcej, wydając wyrok w sprawie o podleganie ubezpieczeniu społecznemu, nie odwołał się w ani jednym zdaniu uzasadnienia do akt sprawy administracyjnej prowadzonej przed organem rentowym – uznał Sąd Najwyższy, oddalając zażalenie organu rentowego na wyrok sądu apelacyjnego.

Powodem zajęcia się sprawą była kontrola firmy przeprowadzona przez ZUS. W jej efekcie organ rentowy wydał dziewięć decyzji, w których zmienił kwalifikację umów zwartych przez płatnika z wykonawcami. Zdaniem organu wszyscy zatrudnieni na umowie o dzieło powinni obowiązkowo podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z racji wykonywania umów-zleceń.

Odwołania od tych decyzji złożył płatnik. Sąd pierwszej instancji przyznał rację ZUS. W czasie postępowania wyjaśniającego ustalono, że przedmiotem działalności spółki jest m.in. produkcja zamków. Firma ta zawarła kilka umów o dzieło, na ich podstawie zatrudnieni mieli się zajmować m.in. cięciem wyrobów ze stali, malowaniem maszyn, drzwi, rynien deszczowych, krat okiennych oraz elewacji budynku. Zdaniem sędziów przedmiotem umów zawartych z zainteresowanymi było wykonanie określonych czynności, a o wywiązaniu się z umowy nie decydował ich efekt, lecz właściwe wykonanie pracy i dołożenie należytej staranności przy realizacji zamówienia. Nie bez znaczenia dla orzeczenia pozostawał fakt, że w czasie postępowania wyjaśniającego nie udało się przesłuchać wykonawców prac, w efekcie sąd podzielił stanowisko organu rentowego.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane