statystyki

Wcześniejsza pensja bez wpływu na składki z innych tytułów

autor: Anna Kwiatkowska20.08.2016, 07:00
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Nie ma znaczenia, czy pracownik otrzymał pensję. I tak nie będzie musiał odprowadzać składek z dodatkowej działalności.źródło: ShutterStock

Przesunięcie wypłat wynagrodzenia z etatu nie spowoduje powstania obowiązku odprowadzenia należności z działalności gospodarczej. Nawet zdaniem ZUS nie można bowiem literalnie interpretować przepisów.

Ogólna zasada, zgodnie z którą przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku, gdy pracuje także na etacie, jest powszechnie znana. Warunkiem jest to, aby przychód (wynagrodzenie) z umowy o pracę był równy co najmniej aktualnej stawce najniższego wynagrodzenia. Osiągnięcie przychodu oznacza jednak postawienie pensji do dyspozycji pracownika. Co więc w sytuacji, gdy pracownik osiągnąłby w niektórych miesiącach skumulowane wynagrodzenie, a w niektórych nie wypłacono by mu go w ogóle? Jaki będzie to miało wpływ na obowiązek opłacania składek z działalności gospodarczej? Taką wątpliwość powzięła nauczycielka, która jednocześnie prowadzi małą firmę. Jej sytuacja jest o tyle specyficzna, że wynagrodzenie za grudzień nie jest wypłacane tak jak w przypadku pozostałych miesięcy 10. dnia następnego miesiąca, ale już w grudniu. Oznacza to, że w grudniu otrzymuje więc dwie pensje – za styczeń i za grudzień, za to w styczniu nie osiąga przychodu z etatu. Zdaniem wnioskodawczyni w takiej sytuacji, mimo że nie osiągnęła przychodu w styczniu, także za ten miesiąc nie będzie musiała opłacać składek na ubezpieczenie społeczne, a tylko na ubezpieczenie zdrowotne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzielił takie stanowisko w interpretacji wydanej 30 czerwca 2016 r., nr 276 (znak DI 100000/43/606/2016). Organ rentowy zwrócił uwagę na brzmienie art. 9 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym opłacanie składek z innych, pozapracowych tytułów nie jest konieczne, o ile z etatu osiąga się wynagrodzenie (miesięczne) co najmniej minimalne. Zdaniem ZUS przyjęcie literalnego rozumienia tego przepisu prowadziłoby do sytuacji, w której obowiązek opłacania składek także z innych tytułów powstawałby zawsze wtedy, gdy pracownik byłby chory lub nie otrzymywałby w ogóle należnego wynagrodzenia. Podkreślił, że inne tytuły ubezpieczeń (tak w jak w przypadku wnioskodawczyni – działalność gospodarcza) mają charakter dobrowolny tak długo, jak trwa stosunek pracy. Nie ma znaczenia, czy i kiedy otrzymuje umówione wynagrodzenie.


Pozostało jeszcze 15% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane