statystyki

Wcześniejsza pensja bez wpływu na składki z innych tytułów

autor: Anna Kwiatkowska20.08.2016, 07:00
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Nie ma znaczenia, czy pracownik otrzymał pensję. I tak nie będzie musiał odprowadzać składek z dodatkowej działalności.źródło: ShutterStock

Przesunięcie wypłat wynagrodzenia z etatu nie spowoduje powstania obowiązku odprowadzenia należności z działalności gospodarczej. Nawet zdaniem ZUS nie można bowiem literalnie interpretować przepisów.

Ogólna zasada, zgodnie z którą przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku, gdy pracuje także na etacie, jest powszechnie znana. Warunkiem jest to, aby przychód (wynagrodzenie) z umowy o pracę był równy co najmniej aktualnej stawce najniższego wynagrodzenia. Osiągnięcie przychodu oznacza jednak postawienie pensji do dyspozycji pracownika. Co więc w sytuacji, gdy pracownik osiągnąłby w niektórych miesiącach skumulowane wynagrodzenie, a w niektórych nie wypłacono by mu go w ogóle? Jaki będzie to miało wpływ na obowiązek opłacania składek z działalności gospodarczej? Taką wątpliwość powzięła nauczycielka, która jednocześnie prowadzi małą firmę. Jej sytuacja jest o tyle specyficzna, że wynagrodzenie za grudzień nie jest wypłacane tak jak w przypadku pozostałych miesięcy 10. dnia następnego miesiąca, ale już w grudniu. Oznacza to, że w grudniu otrzymuje więc dwie pensje – za styczeń i za grudzień, za to w styczniu nie osiąga przychodu z etatu. Zdaniem wnioskodawczyni w takiej sytuacji, mimo że nie osiągnęła przychodu w styczniu, także za ten miesiąc nie będzie musiała opłacać składek na ubezpieczenie społeczne, a tylko na ubezpieczenie zdrowotne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzielił takie stanowisko w interpretacji wydanej 30 czerwca 2016 r., nr 276 (znak DI 100000/43/606/2016). Organ rentowy zwrócił uwagę na brzmienie art. 9 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym opłacanie składek z innych, pozapracowych tytułów nie jest konieczne, o ile z etatu osiąga się wynagrodzenie (miesięczne) co najmniej minimalne. Zdaniem ZUS przyjęcie literalnego rozumienia tego przepisu prowadziłoby do sytuacji, w której obowiązek opłacania składek także z innych tytułów powstawałby zawsze wtedy, gdy pracownik byłby chory lub nie otrzymywałby w ogóle należnego wynagrodzenia. Podkreślił, że inne tytuły ubezpieczeń (tak w jak w przypadku wnioskodawczyni – działalność gospodarcza) mają charakter dobrowolny tak długo, jak trwa stosunek pracy. Nie ma znaczenia, czy i kiedy otrzymuje umówione wynagrodzenie.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane