statystyki

Resort pracy chce szybkiej centralizacji PUP. Samorządy: To nie jest właściwa droga

17.08.2016, 08:54; Aktualizacja: 17.08.2016, 10:02
urzędnik

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że już jesienią chciałoby rozpocząć przygotowywanie nowej ustawy.źródło: ShutterStock

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w wywiadzie dla naszej redakcji ujawnił ostatnio (DGP nr 150 z 4 sierpnia br.), że resort przeprowadził szerokie konsultacje w zakresie zmian, które niedługo mają objąć rynek pracy. Z ustaleń tych wynika potrzeba opracowania nowych przepisów, a nie jedynie znowelizowania obecnych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że już jesienią chciałoby rozpocząć przygotowywanie nowej ustawy. Ta ma m.in. podporządkować powiatowe urzędy pracy wojewodom. Samorządowcy oraz urzędnicy twierdzą, że decyzja o centralizacji systemu publicznej służby zatrudnienia to powrót do systemu, który okazał się już wcześniej niesprawny.

Wiceminister Stanisław Szwed mówi, że jeśli resort ma napisać nową ustawę, to musiałaby być ona mniej rozbudowana od obecnej, tak by była zrozumiała zarówno dla poszukujących pracy, jak i pracodawców. Jego zdaniem na pewno należałoby ograniczyć liczbę instrumentów i form wspierania bezrobotnych, bo obecny system jest zbyt skomplikowany. Więcej samodzielności w zakresie podejmowania decyzji powinni mieć też dyrektorzy urzędów pracy.

W związku z podporządkowaniem PUP, w ministerstwie powstałby pion nadzorujący, któremu podlegałyby wojewódzkie urzędy pracy, a te z kolei byłyby odpowiedzialne za powiatowe. Wiceminister jest zdania, że do zmian będzie trzeba przekonać niektóre samorządy, ale pewnej ich części na pewno nie zależy na utrzymaniu zadania.

Głosy w tym zakresie są mocno podzielone. Te osoby, z którymi rozmawialiśmy, zdecydowanie krytykują ministerialny pomysł. Zarzuty JST dotyczą m.in. nadmiernego centralizmu w zarządzaniu państwem z jednej strony, a z drugiej braku elastyczności w zarządzaniu społecznością lokalną. 

PYTANIA DO EKSPERTA

Zmiana ze szkodą dla mieszkańców


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane