statystyki

Nie ma roszczenia o powrót do terapii zajęciowej

autor: Michał Culepa11.08.2016, 07:23; Aktualizacja: 11.08.2016, 08:57
prawo

Również SN wydał wyrok negatywny dla Jarosława Ł., oddalając jego skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

Niepełnosprawny nie ma podstaw do żądania ponownego przyjęcia na warsztaty od ich organizatora, w sytuacji gdy stwierdzono niecelowość jego dalszego uczestnictwa.

Jarosław Ł., prawie niewidomy i cierpiący na epilepsję, uczestniczył przez kilkanaście lat w warsztatach terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych, organizowanych przez jedno ze stowarzyszeń wspierających rodziny, działających w Ostrowie Wielkopolskim. Po kontroli, jaka została przeprowadzona w organizacji w 2011 r., dokonano ocen postępów rehabilitacji uczestników terapii. Jarosław Ł. znalazł się w grupie 8 osób ocenionych negatywnie. Po roku dokonano ponownej oceny, która dała ten sam rezultat. Wobec braku postępów w rehabilitacji zdecydowano o zakończeniu terapii Jarosława Ł. w dotychczasowej formule i skreślono go z listy uczestników. Jednocześnie zaproponowano mu dalszą rehabilitację w miejscowym środowiskowym domu samopomocy (z której nie skorzystał, gdyż przeznaczona była głównie dla osób upośledzonych umysłowo) albo w placówce dziennej przy ostrowskim MOPS, prowadzącej rehabilitację społeczną niepełnosprawnych (tej także odmówił).

Jarosław Ł. zażądał ponownego przyjęcia do grupy terapii zajęciowej. Stowarzyszenie odmówiło, a sprawa trafiła w efekcie do sądu. Spór był o tyle nietypowy, że dotychczas sądy praktycznie nie zajmowały się kwestiami rehabilitacji w takiej formule, jak terapia zajęciowa i uprawnieniami do niej. Sądy jednak oddalały kolejno jego pozew i apelację. Uznały bowiem że skoro terapia nie przyniosła efektów, to nie można domagać się przyjęcia ponownego na zajęcia tego typu. Sąd II instancji wręcz wskazał, że z tytułu samej niepełnosprawności nie można wywodzić uprawnienia do korzystania z konkretnej formy rehabilitacji, tym bardziej że w orzeczeniu powiatowej komisji orzekania o niepełnosprawności znalazły się jedynie zalecenia co do dalszej terapii.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane