statystyki

Nie ma roszczenia o powrót do terapii zajęciowej

autor: Michał Culepa11.08.2016, 07:23; Aktualizacja: 11.08.2016, 08:57
prawo

Również SN wydał wyrok negatywny dla Jarosława Ł., oddalając jego skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

Niepełnosprawny nie ma podstaw do żądania ponownego przyjęcia na warsztaty od ich organizatora, w sytuacji gdy stwierdzono niecelowość jego dalszego uczestnictwa.

Jarosław Ł., prawie niewidomy i cierpiący na epilepsję, uczestniczył przez kilkanaście lat w warsztatach terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych, organizowanych przez jedno ze stowarzyszeń wspierających rodziny, działających w Ostrowie Wielkopolskim. Po kontroli, jaka została przeprowadzona w organizacji w 2011 r., dokonano ocen postępów rehabilitacji uczestników terapii. Jarosław Ł. znalazł się w grupie 8 osób ocenionych negatywnie. Po roku dokonano ponownej oceny, która dała ten sam rezultat. Wobec braku postępów w rehabilitacji zdecydowano o zakończeniu terapii Jarosława Ł. w dotychczasowej formule i skreślono go z listy uczestników. Jednocześnie zaproponowano mu dalszą rehabilitację w miejscowym środowiskowym domu samopomocy (z której nie skorzystał, gdyż przeznaczona była głównie dla osób upośledzonych umysłowo) albo w placówce dziennej przy ostrowskim MOPS, prowadzącej rehabilitację społeczną niepełnosprawnych (tej także odmówił).

Jarosław Ł. zażądał ponownego przyjęcia do grupy terapii zajęciowej. Stowarzyszenie odmówiło, a sprawa trafiła w efekcie do sądu. Spór był o tyle nietypowy, że dotychczas sądy praktycznie nie zajmowały się kwestiami rehabilitacji w takiej formule, jak terapia zajęciowa i uprawnieniami do niej. Sądy jednak oddalały kolejno jego pozew i apelację. Uznały bowiem że skoro terapia nie przyniosła efektów, to nie można domagać się przyjęcia ponownego na zajęcia tego typu. Sąd II instancji wręcz wskazał, że z tytułu samej niepełnosprawności nie można wywodzić uprawnienia do korzystania z konkretnej formy rehabilitacji, tym bardziej że w orzeczeniu powiatowej komisji orzekania o niepełnosprawności znalazły się jedynie zalecenia co do dalszej terapii.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane