statystyki

Pachciarz: Problemy szpitali rodzą się w nich samych

autor: Agnieszka Pachciarz10.08.2016, 07:13; Aktualizacja: 10.08.2016, 09:33

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W trakcie prac parlamentarnych nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej resort zdrowia zapowiedział, że kwestią zadłużenia szpitali mogłaby zająć się nowa agencja. Zanim jednak znów pomyślimy o rządowych programach pomocy, powinniśmy przeanalizować, skąd biorą się te długi.

Szpitale, których dyrekcje i właściciele decydują się na działania restrukturyzacyjne, muszą zdiagnozować przyczyny kłopotów i przyjąć plan, jak sobie z nimi poradzić. Bez prawidłowej diagnozy ich działania są skazane na niepowodzenie. Podobnie jest z rządowymi programami.

Poniżej wskazałam najczęstsze przyczyny problemów, które wystąpiły we wszystkich z kilkunastu placówek, których sytuację analizowałam.

Generalnie można je znaleźć w złej organizacji podmiotu i braku nadzoru na każdym szczeblu działalności.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Znająca problem(2016-08-10 13:19) Zgłoś naruszenie 30

    Przerosty w administracji, utrzymywanie stanowisk po znajomości, niewystarczające kompetencje pracowników wszelkich rozliczeń, układy z dyrekcją, BRAK woli INFORMATYZOWANIA WSZĘDZIE we wszystkich działach, zbyt mało efektywny outsourcing usług prostych( o ile w ogóle potrzebny), masowa produkcja papierowej dokumentacji, niechęć do wdrażania nowych technologii w administracji, układowe rozwiązywanie przetargów, brak bieżącej kontroli efektywności pracy wszystkich oddziałów- zarówno po godzinach, w dni wolne, święta( zazwyczaj dyrektor szpitala nie fatyguje się aby sprawdzić co robią pracownicy w nocy), a pisze się w dokumentacji, że kontrola kierownika była, marnotrawstwo w każdym przypadku, łącznie z administracją, niekontrolowane decyzje ekonomiczne dotyczące zatrudnienia administracji, notoryczne kary płacone do PFRON za niewykorzystane stanowiska, brak woli, mentalności i chęci zatrudniania kompetentnych ON, to w większości problemy sprawiające, że restrukturyzacja nie ma wystarczającej efektywności.

    Odpowiedz
  • ewa koby(2016-08-12 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    powoluje zamiast szpitali i lekarzy placowki ochrony zdrowia pacjent musi byc natychmiast zdiagnozowany od a do z ...leczenie zaczyna sie od pacjeta a nie od lekarza ewa koby

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane