statystyki

Pachciarz: Problemy szpitali rodzą się w nich samych

autor: Agnieszka Pachciarz10.08.2016, 07:13; Aktualizacja: 10.08.2016, 09:33

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W trakcie prac parlamentarnych nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej resort zdrowia zapowiedział, że kwestią zadłużenia szpitali mogłaby zająć się nowa agencja. Zanim jednak znów pomyślimy o rządowych programach pomocy, powinniśmy przeanalizować, skąd biorą się te długi.

Szpitale, których dyrekcje i właściciele decydują się na działania restrukturyzacyjne, muszą zdiagnozować przyczyny kłopotów i przyjąć plan, jak sobie z nimi poradzić. Bez prawidłowej diagnozy ich działania są skazane na niepowodzenie. Podobnie jest z rządowymi programami.

Poniżej wskazałam najczęstsze przyczyny problemów, które wystąpiły we wszystkich z kilkunastu placówek, których sytuację analizowałam.

Generalnie można je znaleźć w złej organizacji podmiotu i braku nadzoru na każdym szczeblu działalności.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Znająca problem(2016-08-10 13:19) Zgłoś naruszenie 30

    Przerosty w administracji, utrzymywanie stanowisk po znajomości, niewystarczające kompetencje pracowników wszelkich rozliczeń, układy z dyrekcją, BRAK woli INFORMATYZOWANIA WSZĘDZIE we wszystkich działach, zbyt mało efektywny outsourcing usług prostych( o ile w ogóle potrzebny), masowa produkcja papierowej dokumentacji, niechęć do wdrażania nowych technologii w administracji, układowe rozwiązywanie przetargów, brak bieżącej kontroli efektywności pracy wszystkich oddziałów- zarówno po godzinach, w dni wolne, święta( zazwyczaj dyrektor szpitala nie fatyguje się aby sprawdzić co robią pracownicy w nocy), a pisze się w dokumentacji, że kontrola kierownika była, marnotrawstwo w każdym przypadku, łącznie z administracją, niekontrolowane decyzje ekonomiczne dotyczące zatrudnienia administracji, notoryczne kary płacone do PFRON za niewykorzystane stanowiska, brak woli, mentalności i chęci zatrudniania kompetentnych ON, to w większości problemy sprawiające, że restrukturyzacja nie ma wystarczającej efektywności.

    Odpowiedz
  • ewa koby(2016-08-12 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    powoluje zamiast szpitali i lekarzy placowki ochrony zdrowia pacjent musi byc natychmiast zdiagnozowany od a do z ...leczenie zaczyna sie od pacjeta a nie od lekarza ewa koby

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane