statystyki

Pomoc społeczna: Odszkodowanie powiększa dochód rodziny

autor: Michalina Topolewska10.08.2016, 16:00
pieniądze

Resort pracy nie widzi potrzeby wprowadzania zmian w przepisach.źródło: ShutterStock

Resort pracy nie przewiduje poszerzania listy przychodów, których uzyskanie nie jest uwzględniane przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej, o rekompensatę finansową przysługującą np. ofiarom nieszczęśliwego wypadku.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Elżbietę Bojanowską, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, na interpelację nr 4418 złożoną przez posła Arkadiusza Myrchę. Wystąpił on w sprawie zmiany przepisów ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Co do zasady przyznanie przysługujących na jej podstawie świadczeń jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. Przy badaniu tego, czy kryterium jest zachowane, uwzględniane są wszystkie dochody z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania), pomniejszone o podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nieliczne wyjątki od tej reguły są przewidziane w art. 8 ust. 4, który zawiera zamknięty katalog świadczeń, które nie są wliczane do kryterium.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane