statystyki

Bezrobotni z doświadczeniem zakładają firmy. I zgarniają dofinansowanie

autor: Janusz K. Kowalski09.08.2016, 07:57; Aktualizacja: 09.08.2016, 08:29
biznes, firma, urządzenia mobilne

W tym roku na podejmowanie działalności gospodarczej przez bezrobotnych przewidziano w Funduszu Pracy 510,2 mln zł.źródło: ShutterStock

Po dotacje wyciągają ręce ludzie z doświadczeniem. A przynajmniej z pomysłem. W biznes inwestują też pieniądze swoje i rodziny.

W pierwszym półroczu tego roku zarejestrowani bezrobotni stworzyli blisko 19,5 tys. firm. To o 35 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Było to możliwe dzięki dotacjom, jakie otrzymali z urzędów pracy. Zarejestrowany bezrobotny może uzyskać w nich na rozpoczęcie działalności gospodarczej maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia – obecnie to ponad 25 tys. zł.

– Zainteresowanie dotacjami na własny biznes jest bardzo duże. Mamy trzy razy więcej chętnych na dotacje, niż planowaliśmy w oparciu o środki, jakimi dysponujemy – informuje Irena Lebiedzińska, dyrektor PUP w Opolu.

Wsparcie z tego urzędu otrzymał m.in. Łukasz Piotrowski, który przez dwa lata był bezrobotny. Miał jednak 10 lat doświadczenia w pracy w firmie zajmującej się klimatyzacją pomieszczeń. Postanowił to wykorzystać, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Miał jednak tylko połowę środków na zakup narzędzi, maszyn i podzespołów do naprawy, montażu i serwisu urządzeń klimatyzacyjnych. – Drugą połowę, ok. 20 tys. zł, otrzymałem z urzędu pracy, co pozwoliło mi na realizację planów – mówi Piotrowski.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane