statystyki

Bezrobotni z doświadczeniem zakładają firmy. I zgarniają dofinansowanie

autor: Janusz K. Kowalski09.08.2016, 07:57; Aktualizacja: 09.08.2016, 08:29
biznes, firma, urządzenia mobilne

W tym roku na podejmowanie działalności gospodarczej przez bezrobotnych przewidziano w Funduszu Pracy 510,2 mln zł.źródło: ShutterStock

Po dotacje wyciągają ręce ludzie z doświadczeniem. A przynajmniej z pomysłem. W biznes inwestują też pieniądze swoje i rodziny.

W pierwszym półroczu tego roku zarejestrowani bezrobotni stworzyli blisko 19,5 tys. firm. To o 35 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Było to możliwe dzięki dotacjom, jakie otrzymali z urzędów pracy. Zarejestrowany bezrobotny może uzyskać w nich na rozpoczęcie działalności gospodarczej maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia – obecnie to ponad 25 tys. zł.

– Zainteresowanie dotacjami na własny biznes jest bardzo duże. Mamy trzy razy więcej chętnych na dotacje, niż planowaliśmy w oparciu o środki, jakimi dysponujemy – informuje Irena Lebiedzińska, dyrektor PUP w Opolu.

Wsparcie z tego urzędu otrzymał m.in. Łukasz Piotrowski, który przez dwa lata był bezrobotny. Miał jednak 10 lat doświadczenia w pracy w firmie zajmującej się klimatyzacją pomieszczeń. Postanowił to wykorzystać, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Miał jednak tylko połowę środków na zakup narzędzi, maszyn i podzespołów do naprawy, montażu i serwisu urządzeń klimatyzacyjnych. – Drugą połowę, ok. 20 tys. zł, otrzymałem z urzędu pracy, co pozwoliło mi na realizację planów – mówi Piotrowski.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane