Kontrole zwolnień lekarskich: ZUS nie odpuszcza osobom na chorobowym

autor: Bożena Wiktorowska09.08.2016, 07:06; Aktualizacja: 09.08.2016, 07:48
102,6 mln zł - tyle w I półroczu ZUS zaoszczędził dzięki obniżeniu lub cofnięciu świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa.

102,6 mln zł - tyle w I półroczu ZUS zaoszczędził dzięki obniżeniu lub cofnięciu świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa.źródło: ShutterStock

Liczba lewych zwolnień jest w tym roku mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – wskazują wyniki kontroli. Coraz rzadziej zdarza się m.in., że chorują osoby, które dostały wypowiedzenie z pracy.

W II kwartale roku organ rentowy przeprowadził 148,9 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie wydano 5,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. W całym półroczu sprawdzono zaś 297,6 tys. osób i wydano 11,7 tys. decyzji, na podstawie których zainteresowani stracili prawo do świadczenia. To oznacza, że odsetek wykrytych nieprawidłowości spada. Rok wcześniej – w 2015 r. – na 146,4 tys. kontroli w II kwartale roku wydano 6 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę, a w I półroczu na 298,6 tys. z czego wykryto 12,5 tys. przypadków nadużyć.

– To wyraźnie wskazuje, że na chorobowe chodzą osoby faktycznie niezdolne do pracy. Jednocześnie pojawiła się nowa tendencja. Spada liczba zwolnień lekarskich osób, które chorują po zwolnieniu z pracy – zauważa Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mis Coralgol(2016-08-09 09:28) Zgłoś naruszenie 21

    L-4 nalezy natychmiast zlikwidować a pieniądze za składke wypłacać zainteresowanym . Jak płace składke to kupuje każdy dzień zwolnienia a jeżeli robia łaske to niech rezygnują z pobierania. W ciagu 52 lat pracy zapłacisz znacznie wiecej niz oni Ci są w stanie wypłacić wiec po co dawać Im skąłdke na zaiłek . Przedsiębiorcy tego nie muszą robi i tez egzystuja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane