statystyki

Kontrole zwolnień lekarskich: ZUS nie odpuszcza osobom na chorobowym

autor: Bożena Wiktorowska09.08.2016, 07:06; Aktualizacja: 09.08.2016, 07:48
102,6 mln zł - tyle w I półroczu ZUS zaoszczędził dzięki obniżeniu lub cofnięciu świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa.

102,6 mln zł - tyle w I półroczu ZUS zaoszczędził dzięki obniżeniu lub cofnięciu świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa.źródło: ShutterStock

Liczba lewych zwolnień jest w tym roku mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – wskazują wyniki kontroli. Coraz rzadziej zdarza się m.in., że chorują osoby, które dostały wypowiedzenie z pracy.

W II kwartale roku organ rentowy przeprowadził 148,9 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie wydano 5,8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. W całym półroczu sprawdzono zaś 297,6 tys. osób i wydano 11,7 tys. decyzji, na podstawie których zainteresowani stracili prawo do świadczenia. To oznacza, że odsetek wykrytych nieprawidłowości spada. Rok wcześniej – w 2015 r. – na 146,4 tys. kontroli w II kwartale roku wydano 6 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę, a w I półroczu na 298,6 tys. z czego wykryto 12,5 tys. przypadków nadużyć.

– To wyraźnie wskazuje, że na chorobowe chodzą osoby faktycznie niezdolne do pracy. Jednocześnie pojawiła się nowa tendencja. Spada liczba zwolnień lekarskich osób, które chorują po zwolnieniu z pracy – zauważa Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mis Coralgol(2016-08-09 09:28) Zgłoś naruszenie 21

    L-4 nalezy natychmiast zlikwidować a pieniądze za składke wypłacać zainteresowanym . Jak płace składke to kupuje każdy dzień zwolnienia a jeżeli robia łaske to niech rezygnują z pobierania. W ciagu 52 lat pracy zapłacisz znacznie wiecej niz oni Ci są w stanie wypłacić wiec po co dawać Im skąłdke na zaiłek . Przedsiębiorcy tego nie muszą robi i tez egzystuja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane