statystyki

Wypadek przy pracy: ZUS zapłaci jednorazowe odszkodowanie

autor: Bożena Wiktorowska08.08.2016, 07:34; Aktualizacja: 08.08.2016, 09:25
ZUS

Sąd I instancji po zbadaniu sprawy przyznał poszkodowanemu prawo do połowy żądanej kwoty (5 tys. zł).źródło: ShutterStock

Ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje apelacja od wyroku sądu I instancji, nawet jeśli sędziowie częściowo zmienili decyzję ZUS. Nie ma przy tym znaczenia, że sąd w pozostałej części nie oddalił odwołania – uznał Sąd Najwyższy.

Powodem zajęcia się sprawą było pytanie sądu apelacyjnego. W czasie rozpatrywania sprawy o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy pojawiły się wątpliwości, czy zainteresowany ma prawo do apelacji. A to dlatego, że sąd I instancji wydając wyrok, nie zapisał w nim, że oddala część odwołania.

Najpierw lekarz orzecznik ZUS, a następnie komisja lekarska uznali, że zainteresowany nie ma prawa do pieniężnej rekompensaty z tytułu wypadku przy pracy, ponieważ stwierdzili zerowy uszczerbek na zdrowiu. Zainteresowany odwołał się do sądu. Domagał się jednorazowego odszkodowania za 15-proc. uszczerbek na zdrowiu. W 2010 roku była to kwota 10 tys. zł.

Sąd I instancji po zbadaniu sprawy przyznał poszkodowanemu prawo do połowy żądanej kwoty (5 tys. zł). Problem jednak polegał na tym, że w wyroku sąd „nie oddalił odwołania w zakresie przekraczającym jednorazowe odszkodowanie za 7 proc. uszczerbku na zdrowiu. W uzasadnieniu nie wyjaśnił swojego stanowiska w tym zakresie” – wskazał SA w uzasadnieniu pytania do SN.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane