statystyki

Wypadek przy pracy: ZUS zapłaci jednorazowe odszkodowanie

autor: Bożena Wiktorowska08.08.2016, 07:34; Aktualizacja: 08.08.2016, 09:25
ZUS

Sąd I instancji po zbadaniu sprawy przyznał poszkodowanemu prawo do połowy żądanej kwoty (5 tys. zł).źródło: ShutterStock

Ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje apelacja od wyroku sądu I instancji, nawet jeśli sędziowie częściowo zmienili decyzję ZUS. Nie ma przy tym znaczenia, że sąd w pozostałej części nie oddalił odwołania – uznał Sąd Najwyższy.

Powodem zajęcia się sprawą było pytanie sądu apelacyjnego. W czasie rozpatrywania sprawy o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy pojawiły się wątpliwości, czy zainteresowany ma prawo do apelacji. A to dlatego, że sąd I instancji wydając wyrok, nie zapisał w nim, że oddala część odwołania.

Najpierw lekarz orzecznik ZUS, a następnie komisja lekarska uznali, że zainteresowany nie ma prawa do pieniężnej rekompensaty z tytułu wypadku przy pracy, ponieważ stwierdzili zerowy uszczerbek na zdrowiu. Zainteresowany odwołał się do sądu. Domagał się jednorazowego odszkodowania za 15-proc. uszczerbek na zdrowiu. W 2010 roku była to kwota 10 tys. zł.

Sąd I instancji po zbadaniu sprawy przyznał poszkodowanemu prawo do połowy żądanej kwoty (5 tys. zł). Problem jednak polegał na tym, że w wyroku sąd „nie oddalił odwołania w zakresie przekraczającym jednorazowe odszkodowanie za 7 proc. uszczerbku na zdrowiu. W uzasadnieniu nie wyjaśnił swojego stanowiska w tym zakresie” – wskazał SA w uzasadnieniu pytania do SN.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane