statystyki

Szkolenia: Słowa bez pokrycia to za mało, by skorzystać z ulgi

autor: Jakub Pawłowski08.08.2016, 20:00
ochroniarz w sklepie

Chodziło o bezrobotnego mężczyznę, który chciał uzyskać licencję pracownika ochrony drugiego stopnia.źródło: ShutterStock

Każdy, kto domaga się umorzenia niezasadnie pobranych należności z Funduszu Pracy, musi uwiarygodnić swoją trudną sytuację majątkową i rodzinną. Nie wystarczy jedynie powołać się na brak możliwości spłaty – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o bezrobotnego mężczyznę, który chciał uzyskać licencję pracownika ochrony drugiego stopnia. Złożył więc wniosek o skierowanie na szkolenie organizowane przez Fundusz Pracy, a że nie mógłby w nim uczestniczyć bez ważnego orzeczenia lekarskiego, fundusz sfinansował mu badania. Problem w tym, że mężczyzna znalazł pracę na trzy dni przed wizytą u lekarza. Okazało się to szczęściem w nieszczęściu, bo utracił tym sposobem status bezrobotnego, a tylko w takiej sytuacji przysługiwałyby mu pieniądze z funduszu.

Prezydent miasta uznał więc, że było to nienależnie pobrane świadczenie, i upomniał się o jego zwrot. Mężczyzna był jednak zdania, że nie powinien oddawać pieniędzy. Uważał, że jego należności powinny zostać umorzone, bo znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej i rodzinnej. Co do zasady prawo przewiduje taką możliwość. Stanowi o tym art. 76 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.). Są w nim wymienione warunki, które zainteresowany musi spełnić, aby starosta mógł go uwolnić od zobowiązań finansowych.

Jest to możliwe m.in. wtedy, jeżeli nie można spłacić ich z powodu braku majątku lub też gdyby egzekucja należności pozbawiła beneficjenta środków niezbędnych do utrzymania. Mężczyzna twierdził, że taka właśnie sytuacja stała się jego udziałem i umorzenie mu się należy. Podkreślił, że mieszka sam z matką, pozostaje na jej utrzymaniu i nie ma majątku, z którego mógłby pokryć swoje zobowiązania.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane