statystyki

Ewidencje obecności (nie) giną w czeluści biurowych szaf

05.08.2016, 07:28; Aktualizacja: 05.08.2016, 08:12
Papierowe ewidencje powoli odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują systemy elektroniczne.

Papierowe ewidencje powoli odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują systemy elektroniczne.źródło: ShutterStock

Elektroniczne czytniki do „odbijania” kart zbliżeniowych na wejście i wyjście z firmy irytują pracowników. A jeszcze bardziej stare papierowe listy obecności. I jedne i drugie postrzegane są z reguły jako fanaberia pracodawców.

Nie raz można usłyszeć utyskiwanie w rodzaju : „po co to robić, skoro i tak tego nikt nie weryfikuje?” Czy rzeczywiście tak jest? Czy informacje o godzinach wejść i wyjść z firmy zbierane są na zasadzie „sobie a muzom”? Postanowiliśmy to sprawdzić. I choć sama ewidencja przysparza problemów, to myli się ten kto sądzi, że stanowi niepotrzebną formalność. Nawet jeśli nie jest weryfikowana na bieżąco, to w odpowiednim momencie np. w razie sporu sądowego wszyscy sobie o niej przypominają i staje się wówczas dobrym narzędziem zarówno w rękach pracodawcy, jak i pracownika. Ale zacznijmy od początku.

Papierowe ewidencje powoli odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują systemy elektroniczne. Instaluje się m.in. w celu zwiększenia bezpieczeństwa, a także rejestrowania obecności pracowników w miejscu pracy na potrzeby ewidencji czasu pracy. Wielu pracodawców wprowadza takie rozwiązania z myślą o usprawnieniu pracy działów kadrowych. Nie zawsze jednak wychodzą na tym dobrze – zwłaszcza wtedy, gdy w elektronicznych rejestratorach pokładają zbyt duże nadzieje.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane