statystyki

Ewidencje obecności (nie) giną w czeluści biurowych szaf

05.08.2016, 07:28; Aktualizacja: 05.08.2016, 08:12
Papierowe ewidencje powoli odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują systemy elektroniczne.

Papierowe ewidencje powoli odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują systemy elektroniczne.źródło: ShutterStock

Elektroniczne czytniki do „odbijania” kart zbliżeniowych na wejście i wyjście z firmy irytują pracowników. A jeszcze bardziej stare papierowe listy obecności. I jedne i drugie postrzegane są z reguły jako fanaberia pracodawców.

Nie raz można usłyszeć utyskiwanie w rodzaju : „po co to robić, skoro i tak tego nikt nie weryfikuje?” Czy rzeczywiście tak jest? Czy informacje o godzinach wejść i wyjść z firmy zbierane są na zasadzie „sobie a muzom”? Postanowiliśmy to sprawdzić. I choć sama ewidencja przysparza problemów, to myli się ten kto sądzi, że stanowi niepotrzebną formalność. Nawet jeśli nie jest weryfikowana na bieżąco, to w odpowiednim momencie np. w razie sporu sądowego wszyscy sobie o niej przypominają i staje się wówczas dobrym narzędziem zarówno w rękach pracodawcy, jak i pracownika. Ale zacznijmy od początku.

Papierowe ewidencje powoli odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują systemy elektroniczne. Instaluje się m.in. w celu zwiększenia bezpieczeństwa, a także rejestrowania obecności pracowników w miejscu pracy na potrzeby ewidencji czasu pracy. Wielu pracodawców wprowadza takie rozwiązania z myślą o usprawnieniu pracy działów kadrowych. Nie zawsze jednak wychodzą na tym dobrze – zwłaszcza wtedy, gdy w elektronicznych rejestratorach pokładają zbyt duże nadzieje.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane