Będą dłuższe urlopy macierzyńskie i urlopy dla ojców

21.11.2008, 10:18; Aktualizacja: 22.11.2008, 18:47

Uchwalona w piątek nowelizacja Kodeksu Pracy wydłuża urlopy macierzyńskie i wprowadza urlopy dla ojców. Posłowie zgodzili się także na podwyższenie zasiłków macierzyńskich dla rolników.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (20)

  • GOSIA(2008-12-14 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    dobrz,że wogóle zaczęli coś działać, zawsze to dwa tygodnie więcej z maluszkiem

    Odpowiedz
  • Ewa(2008-11-21 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    a co z rokiem 2009, nie ma o tym ani słowa. Nie rozumiem po co już uchwalać zmiany, które wejdą dopiero w 2010. Ale to Polska...

    Odpowiedz
  • Wojtek(2009-12-24 21:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy urlop ojcowski będzie dotyczył także nauczycieli (czyli osób zatrudnionych z karty nauczyciela)??

    Odpowiedz
  • bassia(2009-12-09 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie te cała Polska jest chora.Mówią że wydłużaja urlop???Kiedy w tym roku za urodzenie 2 dziecka należy się 22 tygodni i plus 2 tygodnie ze wzgledu na drugi poród a w 2010 bedzie należało się 22 tygodni.Nierozumiem tego.

    Odpowiedz
  • Ania M M(2009-03-11 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie z moją przedmówczynią, ponieważ dawniej kobitki w pracy miały wiekszą swobode .Sądze że ta pani (matka trojga dorosłych dzieci) , raczej nie jest aktywna zawodowo i nie zna realiów ówczesnego rynku pracy...Prosze mi wierzyc niejednokrotnie lekarz znając sytuacje w pracy pacjentek sam namawia do zwol.lekars. dla dobra dziecka. Niestety nasz kraj długo nie dorówna krajom skandynawskim gdzie kobiety mają niewyobrażalnie dużo lepszą opiekę medyczną i okres macierzyński również dłuższy.

    Odpowiedz
  • zagłoba(2008-11-21 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że nie zacznie obowiązywać w 2050. A ja chciałbym podarować rządowi inflanty.

    Odpowiedz
  • karolmaks(2008-11-21 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Skąd KRUS weźmie na zwiększenie zasiłków macierzyńskich dla kobiet-rolników? Ile to będzie kosztowało?

    Odpowiedz
  • renia(2008-11-21 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego od 2010 roku.Zmiany miały być od 2009

    Odpowiedz
  • ela(2008-11-21 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Śmieszne składka Krus bez zmian , a zasiłek wyższy- chyba znów ze składek zus czyli miastowych

    Odpowiedz
  • mati(2008-11-21 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiany wchodzą od 1.1.2009 (przynajmniej taka informacja widnieje na projekcie ustawy na sejm.gov.pl) więc sądzę, że to po prostu ktoś tak na szybkiego napisał nie czytając ustawy (zauważcie, że wszystkie serwisy podają ten sam tekst). Od 2010 obowiązuje tylko ten dodatkowy urlop + tacierzyńsji a z dniem wejścia ustawy urlop mac. wynosi 20 tyg. Z dniem 1.1.2009 wchodzi też przepis o ochronie stosunku pracy kobiety po powrocie z u. mac. jeśli złoży wniosek o zmiejszenie wymiaru czasu pracy (np pół etatu) przez 12 miesięcy.

    Odpowiedz
  • olo(2008-12-18 01:15) Zgłoś naruszenie 00

    a co jeśli urlop kończy mi się dokładnie 31 grudnia 2008??? bo mnie sie tak właśnie kończy :/

    Odpowiedz
  • matka trojga już dorosłych dzieci(2008-11-23 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedyś ciąża była normalnym stanem teraz jest chorobą, Kobieta do ostatniego dnia pracowała i czuła się dobrze a teraz już niemal od poczęcia jest na zwolnieniu lekarskim. Słabiutkie jest to młode pokolenie,

    Odpowiedz
  • wkurzona(2008-11-22 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    czytajac ten artykuł mam wrazenie ze rzadzacy naszym krajem nie maja ani rozumu ani wstydu moim zdaniem urlop macierzynski powinien trwac chociaz z pol roku a nie 18 tygodni jak w tym momencie w irlandii kazda matka dostaje 250 euro zasilku tygodniowo i jest z dzieckiem w domu tak dlugo jak zechce a w polsce matka po 18 tygodniach musi wrocic do pracy bo na wychowawczym dostanie 400zl

    Odpowiedz
  • aqua(2008-11-24 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    do Matki Trojga : piszesz że słabiutkie jest to młode pokolenie, a zastanawiałaś się dlaczego??? Może właśnie przez to, że ich matki chodziły do pracy do ostatniego dnia ciąży... :)
    Tak na marginesie, to kiedyś nie było takiej pogoni za karierą i stresu w pracy, tylko kawusia ciasteczko w biurze (dziś jedna osoba, wykonuje pracę dwóch lub trzech pracowników).

    Odpowiedz
  • zbulwersowana(2008-11-24 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Denerwują mnie osobiście komentarze takich "babiszonów" jak matka trojga. Kazda kobieta inacze przechodzi okres ciąży i ma inna prace ja osobiście nie wyobrażam sobie na stanowisku spedytor chodzic do pracy, gdzie mój czas pracy to 24h na dobę i mnóstwo stresu. a czas poświęcony dziecku po narodzinach jest najpiekniejszy i nie widzę powodu zeby biegnąć do pracy po tygodniu zostawiając maleństwo pod czyjąś opieką

    Odpowiedz
  • Ewa(2008-11-24 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Mati dzieki za wyjasnienie tez musze wejsc na stronke sejmową. Matce trojga dzieci chcialam wyjasnic ze w obecnych czasach nie pracuje sie od 7-15 tylko od 9-17 z nadgodzinami gratis zeby przypadkiem nie byc zwolnionym. Moja mama tez wychowala trójkę dzieci ale doskonale wie jak wyglądalo to za jej czasow a jak teraz.

    Odpowiedz
  • dla przypomnienia(2008-11-22 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    Do wkurzona.
    Przecież premier obiecał drugą Irlandię. Nie spocznie, aż będzie nas dwa miliony.

    Odpowiedz
  • Joanna(2008-12-02 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    dalej nie wiem, co z rokiem 2009? Jestem na macierzyńskim od 16 października i nie wiem, czy mi się wydłuży, czy nie?

    Odpowiedz
  • Monika(2008-12-03 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, a Twój urlop wynosi 18 tygodni, to wydłuży się do 20. Jeśli to Twoje kolejne dziecko i Twój urlop wynosi 20 tygodni to pozostanie bez zmian.

    Odpowiedz
  • strażak(2010-01-28 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko ładnie pięknie tylko urlop tacierzyński nie przysługuje służbą mundurowym tj. policji wojsku i strażakom - to czysta DYSKRYMINACJA Co my jesteśmy inni ojcowie???

    Odpowiedz