statystyki

Sześćdziesięciolatkom najtrudniej wyjść z bezrobocia

autor: Janusz K. Kowalski04.08.2016, 08:04; Aktualizacja: 04.08.2016, 10:33
pismo, dokument, senior, emeryt

W wyniku tej reformy na rynku pracy jest coraz więcej seniorów, a jak jest ich więcej, to gdy przedsiębiorcy redukują zatrudnienie, pozbywają się także starszych pracownikówźródło: ShutterStock

Wśród zarejestrowanych osób bez pracy zwiększa się tylko liczba w grupie wiekowej 60 plus. W końcu czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było prawie 1,4 mln osób – o 230 tys. mniej niż przed rokiem. Spadek dotyczył wszystkich grup wiekowych, poza 60-latkami i starszymi.

Tu liczba bezrobotnych wzrosła o 3,3 tys. do ponad 92 tys. – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To oczywiście głównie efekt wydłużania od 2013 r. co cztery miesiące o miesiąc wieku emerytalnego. W wyniku tej reformy na rynku pracy jest coraz więcej seniorów, a jak jest ich więcej, to gdy przedsiębiorcy redukują zatrudnienie, pozbywają się także starszych pracowników. Na rynku pracy jest ich więcej również dlatego, że pozostają na nim roczniki z powojennego wyżu demograficznego – rodziło się wówczas ok. 780 tys. dzieci rocznie, czyli dwa razy więcej niż obecnie. – A gdy senior traci zajęcie, to na ogół nie ma już szans na zatrudnienie – wyjaśnia prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane