statystyki

Nie każdy niepełnosprawny z prawem do renty rodzinnej

autor: Bożena Wiktorowska03.08.2016, 07:53; Aktualizacja: 03.08.2016, 08:45
ZUS

Decyzja ZUS dotyczyła prawa do renty rodzinnej dla osoby urodzonej w 1971 roku.źródło: ShutterStock

ZUS słusznie odmówił zainteresowanemu renty rodzinnej po zmarłej matce. Orzeczenie o niepełnosprawności nie oznacza bowiem, że dana osoba jest całkowicie niezdolna do pracy zawodowej – uznał SN oddając kasację.

Decyzja ZUS dotyczyła prawa do renty rodzinnej dla osoby urodzonej w 1971 roku. Zainteresowany ukończył szkołę podstawową oraz dwuletnią szkołę przysposabiającą do zawodu ślusarza. Wnioskodawca przedstawił dokumenty, z których wynikało, że ma orzeczony stopień niepełnosprawności. To jednak nie przekonało ZUS.

Zainteresowany odwołał się do sądu I instancji. W czasie postępowania wyjaśniającego sąd dopuścił dowód z opinii biegłych sądowych. Psycholog oraz lekarz psychiatra stwierdzili u badanego cechy deficytu intelektualnego na poziomie upośledzenia w stopniu lekkim i cechy organicznych zaburzeń osobowości. Uznali jednak, że takie schorzenie nie stanowi przeszkody w podjęciu pracy.

Także biegły z zakresu neurologii uznał, że wnioskodawca jest tylko częściowo niezdolny do pracy. Na tej podstawie sąd uznał, że wnioskodawca nie spełnia warunków określonych w art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963), żeby ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłej matce. Świadczenie takie przysługuje bez względu na wiek, jeśli dziecko jest całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy do czasu ukończenia 16. roku życia lub w okresie nauki nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane