statystyki

Bez informacji do ZUS o pracownikach ubiegających się o rentę lub emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska02.08.2016, 07:10; Aktualizacja: 02.08.2016, 07:36
ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ustalając prawo do renty lub emerytury, będzie miał możliwość skorzystania z rozszerzonego świadectwa pracy.źródło: ShutterStock

Pracodawcy nie będą musieli dublować danych wcześniej przesłanych do ZUS za swoich pracowników, którzy będą ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury.

Ograniczenie obowiązków dla przedsiębiorców zostało zapisane w projekcie założeń projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Nowa zasada obejmie wszystkie osoby ubezpieczone po 31 grudnia 1998 r., których zarobki podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń. Będą one przypisywane do tych okresów podlegania ubezpieczeniu, kiedy stanowiły podstawę do opłacania daniny na rzecz ZUS. Zasada ta jest stosowana przy ewidencjonowaniu danych na koncie ubezpieczonego.

– To dobre rozwiązanie dla firm – tłumaczy Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii Prawnej LexConsulting.pl. – Obecnie płatnicy składek co miesiąc przekazują do ZUS rozliczenia, w których są zawarte informacje, jakie w tym miesiącu dana osoba uzyskała wynagrodzenie. Nie ma jednak wskazania, za jaki okres ono zostało wypłacone. Ale dla celów emerytalnych nie ma to znaczenia – dodaje Radzisław.

Eksperci wskazują, że dane przekazywane przez płatników w comiesięcznych raportach ZUS RCA nie są przez zakład w pełni wykorzystywane i muszą oni dodatkowo wypełniać i przekazywać informacje Rp-7 aby podać, za jaki okres wynagrodzenia były wypłacane.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane