DOKUMENTY Zamierzam zgłosić się do pomocy jako wychowawca kolonijny na obozie. Wiem, że konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o niekaralności. Ale słyszałem, że w myśl znowelizowanych przepisów wolontariusze, czyli osoby takie jak ja, są zwolnione z opłat za uzyskanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego – pisze pan Stanisław. – Czy to prawda?
Wychowawcą lub kierownikiem wypoczynku organizowanego dla dzieci i młodzieży nie może być osoba karana. Chodzi o umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu małoletniego, przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego, przestępstwo przeciwko rodzinie oraz przestępstwa związane z narkotykami, substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi. O takie zajęcie nie mogą starać się również te osoby, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi lub powstrzymywanie się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.
Kandydaci na wychowawcę lub kierownika kolonii, a także obozu lub innej formy wypoczynku dzieci i młodzieży muszą zatem przedstawić organizatorowi tego wypoczynku informację o niekaralności. Zaświadczenie to załatwia się w punktach informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego (w sądach rejonowych i okręgowych). Można wysłać podpisany i opłacony formularz pocztą lub złożyć drogą elektroniczną poprzez system e-krk (informacje na www.krk.ms.gov.pl). Opłata za zaświadczenie wynosi 30 zł, online – 20 zł. Informacja o niekaralności jest ważna przez 12 miesięcy od dnia jej wydania.
Jednak kandydaci na wychowawców (lub kierowników) wypoczynku, którzy chcą pracować jako wolontariusze, nie muszą płacić za zaświadczenie o niekaralności. Niestety, muszą wystąpić do KRK i przedłożyć pismo, sporządzone przez organizatora wypoczynku, potwierdzające, że jest on wolontariuszem – kandydatem na wychowawcę wypoczynku. Występując po zaświadczenie online, wystarczy załączyć zeskanowane pismo potwierdzającego kandydowanie na wychowawcę (lub kierownika) wypoczynku. ⒸⓅ
Dziennik Gazeta Prawna
Podstawa prawna
Art. 8, art. 92 ustawy z 11 września 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1629). Par. 2–4 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2016 r. poz. 452).