statystyki

Program 500+ nie dla podopiecznych domów dziecka

autor: Michalina Topolewska20.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 20.07.2016, 08:27
Dodatek wychowawczy przysługuje co do zasady rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka.

Dodatek wychowawczy przysługuje co do zasady rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka.źródło: ShutterStock

Małoletni, którzy zamiast do rodzin trafili do domów dziecka, nie mogą otrzymywać dodatku wychowawczego. Zdaniem Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, może to naruszać konstytucyjną zasadę równego traktowania. Tymczasem resort wyklucza zmiany w tym zakresie.

Dodatek wychowawczy, który tak jak świadczenie wychowawcze dla opiekunów biologicznych wynosi 500 zł miesięcznie, przysługuje co do zasady rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Natomiast w przypadku instytucjonalnych form pieczy ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 575) przewiduje, że prawo do niego mają jedynie placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego. Jeśli więc małoletnich umieszczono w innym typie domu dziecka, 500 zł nie będzie przyznane.

Problem ten został poruszony podczas jednego ze spotkań regionalnych i rzecznik postanowił w tej sprawie wystąpić do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W jego ocenie wykluczenie z tej formy wsparcia dzieci, które przebywają w placówkach, nie znajduje uzasadnienia. Wskazuje, że małoletni nie mają wpływu na to, do którego rodzaju pieczy trafią na skutek interwencji sądu. Zdaniem RPO nieuprawnione jest preferowanie jednej grupy dzieci podlegających szczególnej opiece i pomocy ze strony państwa poprzez wyeliminowanie tych umieszczonych w instytucjach. Ich dodatkowe wsparcie stanowiłoby inwestycję na przyszłość. Podkreśla też, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego możliwe jest odstępstwo od zasady równego traktowania, gdyż nie zawsze stanowi ono dyskryminację, to jednak uznanie zróżnicowania w odniesieniu do dzieci umieszczonych w pieczy za zgodne z konstytucją budzi wątpliwości.

– Wszystkie nasze placówki są małymi, liczącymi 14 podopiecznych i zapewniają opiekę w warunkach zbliżonych do domowych. Dlatego nie widzę podstaw, aby wyjątek robić tylko dla tych typu rodzinnego, w którym wprawdzie może przebywać mniej, bo 8 dzieci, ale poza tym obowiązują ich takie same regulacje związane z posiadaniem dyrektora czy planowaniem budżetu – mówi Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • A kogo obchodzą ...(2016-07-20 13:12) Zgłoś naruszenie 01

    .... sieroty i półsieroty, na pewno nie "dobrą zmianę". Sobie tak , ale pokrzywdzonym przez los nie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane