statystyki

Prawo farmaceutyczne: Także informatyk sprawdzi aptekę

autor: Patryk Słowik19.07.2016, 07:29; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:59
Może zdarzyć się tak, iż nie będzie osoby uprawnionej do kontroli np. dużej hurtowni.

Może zdarzyć się tak, iż nie będzie osoby uprawnionej do kontroli np. dużej hurtowni.źródło: ShutterStock

Skuteczniejsze zapobieganie konfliktom interesów to główny postulat urzędników resortu zdrowia, którzy zajmują się nowelizacją prawa farmaceutycznego.

Prace nad nowymi przepisami są zaawansowane. Mają wejść w życie jeszcze w 2016 r. Rzecz najważniejsza: osoby zajmujące kluczowe stanowiska w Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej (w tym wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni) nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej związanej z wytwarzaniem produktów leczniczych lub obrotem nimi. Zarazem w przypadku, gdy taka działalność prowadzona jest przez najbliższych, urzędnik inspekcji będzie musiał zgłosić, że może występować w tej sytuacji konflikt interesów.

– Nie chodzi o polowanie na czarownice. Nikt nie będzie wyrzucał z pracy tylko dlatego, że żona kieruje hurtownią farmaceutyczną albo dużą apteką. Ale wiedza o tym musi być ujawniana – słyszymy od jednego z wysoko postawionych urzędników w resorcie zdrowia.

Jeśli okaże się, że któryś ze zobligowanych do składania deklaracji funkcjonariuszy tego nie uczyni, a potem wyjdzie na jaw, że jego bliscy prowadzą biznes związany z obrotem lekami – konsekwencją będzie nawet zwolnienie go z pracy.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane