statystyki

Prawo farmaceutyczne: Także informatyk sprawdzi aptekę

autor: Patryk Słowik19.07.2016, 07:29; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:59
Może zdarzyć się tak, iż nie będzie osoby uprawnionej do kontroli np. dużej hurtowni.

Może zdarzyć się tak, iż nie będzie osoby uprawnionej do kontroli np. dużej hurtowni.źródło: ShutterStock

Skuteczniejsze zapobieganie konfliktom interesów to główny postulat urzędników resortu zdrowia, którzy zajmują się nowelizacją prawa farmaceutycznego.

Prace nad nowymi przepisami są zaawansowane. Mają wejść w życie jeszcze w 2016 r. Rzecz najważniejsza: osoby zajmujące kluczowe stanowiska w Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej (w tym wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni) nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej związanej z wytwarzaniem produktów leczniczych lub obrotem nimi. Zarazem w przypadku, gdy taka działalność prowadzona jest przez najbliższych, urzędnik inspekcji będzie musiał zgłosić, że może występować w tej sytuacji konflikt interesów.

– Nie chodzi o polowanie na czarownice. Nikt nie będzie wyrzucał z pracy tylko dlatego, że żona kieruje hurtownią farmaceutyczną albo dużą apteką. Ale wiedza o tym musi być ujawniana – słyszymy od jednego z wysoko postawionych urzędników w resorcie zdrowia.

Jeśli okaże się, że któryś ze zobligowanych do składania deklaracji funkcjonariuszy tego nie uczyni, a potem wyjdzie na jaw, że jego bliscy prowadzą biznes związany z obrotem lekami – konsekwencją będzie nawet zwolnienie go z pracy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane