Przedstawiciele 11 górniczych związków obradowali we wtorek w Katowicach. Spotkanie zorganizował związek "Przeróbka", skupiający pracowników zakładów mechanicznej przeróbki i wzbogacania węgla.
Związkowcy domagają się utrzymania obecnego wieku emerytalnego dla pracowników przeróbki, wynoszącego 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych, którą w środę ma zająć się Senat, pracownicy przeróbki musieliby pracować 5 lat dłużej.
"Górnicze związki zawodowe wobec braku dialogu społecznego rządu RP w zakresie uprawnień emerytalnych, zdrowotnych i pogarszającej się sytuacji życiowej ludzi pracy zgłaszają swoją gotowość do udziału w ogólnopolskim strajku generalnym" - napisali związkowcy w przyjętym podczas spotkania stanowisku.
Górnicy wezwali też krajowe centrale związkowe do "pilnego podjęcia decyzji w sprawie przeprowadzenia strajku generalnego w Polsce".
Poprzednie spotkanie górniczych central, poświęcone uprawnieniom emerytalnym dla załogi zakładów przeróbczych, odbyło się w czerwcu, gdy trwały prace nad ustawą o emeryturach pomostowych.
Górnicze związki zobowiązały się wówczas do wspólnych działań w obronie uprawnień emerytalnych przeróbkarzy oraz w obronie przepisów, zgodnie z którymi obiekty i urządzenia do przeróbki węgla są uznawane za część zakładu górniczego. Ma to znaczenie przy określaniu uprawnień ich pracowników.
Związki chcą, by utrzymać dotychczasowe zasady nabywania i obliczania uprawnień emerytalnych dla pracowników tych grup zawodowych. Domagają się także, aby obiekty i urządzenia przeróbki, choć znajdują się na powierzchni, nadal były uwzględnione w definicji zakładu górniczego.
Obecnie prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę przysługuje ok. 1 mln osób
Od 1 stycznia 2009 r. ma to być ok. 250 tys. osób. "Pomostówki" mają przysługiwać osobom spełniającym łącznie kilka warunków. Przede wszystkim muszą one rozwiązać stosunek pracy i być urodzone po 31 grudnia 1948 r. Przed 1 stycznia 1999 r. musiały co najmniej przez 15 lat wykonywać prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Kolejny warunek wymaga, aby przechodzący na emeryturę pomostową skończył 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Poza pewnymi wyjątkami konieczny będzie też odpowiedni staż ubezpieczeniowy - 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.
6 listopada ustawa została przyjęta przez Sejm. Senat ma się zająć "pomostówkami" w środę 19 listopada. Jeżeli senatorowie przyjmą jakieś poprawki, ustawa zostanie skierowana do głosowania w Sejmie. Jeżeli poprawek nie będzie, trafi do podpisu prezydenta.
Zainteresowana po 50(2008-11-18 20:37) Zgłoś naruszenie 00
Brawo Związki walczcie.Broniarz już wygrał swoje.Reszta czeka ...
Odpowiedz54 letnie popychadło(2008-11-18 17:28) Zgłoś naruszenie 00
Pismaku rządowy nam całe życie wmawiano iż mamy zaciskać pasa bo to jedyna droga do dobrobytu naszego państwa.Zaciskaliśmy...nie tylko pasa.Teraz wszyscy nami pogardzają.Nowi "pracodawcy" bo nasze zakłady poszły w prywatne ręce, nasi "geniusze" w rządzie.Dość.Związki popieramy Was.
Odpowiedzostródzianin(2008-11-18 19:16) Zgłoś naruszenie 00
jak gornicy chca wczesnych emerytur po 25 latach to niech ida a emeryture biora z swoiej kupki ile odłżyli bez dokładek z budrzetu państwa.ja mam 40 lat pracy i 56 lat życia a przed sobą marną emeryturą i jeszcze 9 lat harówki na budowach
OdpowiedzObserwator;;;(2008-11-18 18:49) Zgłoś naruszenie 00
Do 15; wy panowie górnicy krzyczycie wtedy jak wam sie krzywda zaczyna dziac-zadajecie pytania co z wami bedzie? z waszymi rodzinami!! Stoczniowcy wcale nie lepsi są, a czy was obchodził los ludzi i ich rodzin z Miast tj: Łódz,Częstochowa, jak zamykali Niszczyli Fabryki stawały produkcje, przypomnijcie sobie to nie było 100lat temu ! jak macie takie recepty gotowe na dobrobyt to czemu jest ta ciężko życ w tym kraju!!!Mądrale.
OdpowiedzChachar(2008-11-18 18:56) Zgłoś naruszenie 00
Do braci hanysów : dajcie mi nadzieję - mam przepracowane 33 lata urodziłem się 31 grudnia 1948 roku , pracując jeszcze 2 lata w 2010 roku otrzymam emeryturę ??? Zona moja jest z 1954 rocznika z...a równo ma już 35 lat pracy i mówi ze dostała jeszcze wyrok 5 letni do z...a !!!
Odpowiedzmłody80(2008-11-18 18:40) Zgłoś naruszenie 00
Górnicza chołota niech siedzi cicho bo i za nich ekipa Tuska się w końcu weźmie , w przyszłym roku na tapetę idą mundurowi potem KRUS .Ropa w dół to i wungiel w dół ;))))))))))))) A ty Gustaw barana walnij w kaloryfer kretynie , każdy młody w tym kraju wie że wcześniejsi emeryci okradają tych prawdziwych emerytów k60 i m65 i dlatego będą głosować na PO jeden wiek emerytalny dla wszystkich zlikwidować uprzywilejowanie powstałe za PRL !!!
Odpowiedzdo 9(2008-11-18 17:25) Zgłoś naruszenie 00
Zaraz, zaraz...
OdpowiedzMnie to sie wydawalo ze jak mniejszosc rzadci wiekszoscia, to to wlasnie jest dyktatura... a wiekszosc Polakow popiera rzadowe zmiany. Cos sie pani "popierajacej" pomieszalo.
Matylda(2008-11-18 18:35) Zgłoś naruszenie 00
powinno być dla wszystkich sprawiedliwie...ulgi dla wszystkich,albo dla nikogo...nie lubisz swojej pracy,jest dla ciebie za ciężka,za mało zarabiasz?...zmień pracę...jeżeli nikt nie chce spełnić twoich marzeń,dając dobrą pracę i płacę,pracuj na własny rachunek,bądź sam sobie pracodawcą...to chyba logiczne i sprawiedliwe rozwiązanie dla wszystkich
Odpowiedz1949(2008-11-18 18:15) Zgłoś naruszenie 00
Brawo związkowcy tak trzymać. Takie zmiany jakie wymyśliły rządowe głowy są nie do zaakceptowania. To musi być inaczej, więcej sprawiedliwości i okres przejściowy. Za 35-40 lat pracy też emerytura i bez łaski. Są szczególnie trudne zawody jak górnictwo i inne powinny być stosownie traktowane. Całą ustawę emerytalną należy przerobić od nowa, a nie naprawiać bublem pomostowym.
OdpowiedzInżynier górnictwa.(2008-11-18 17:41) Zgłoś naruszenie 00
Do 12.Masz rację.U nas węgiel kamienny leży głęboko pod ziemią 1000 do 2000 metrów jest zagazowany-trzeba budować głębinowe szyby i windy-potrzeba dużo energii-wydobycie jest bardzo kosztowne i niebezpieczne dla górników.Dlatego w krajach zachodnich:USA,W.Brytania<Francja< Belgia<Niemcy i inne zamknięto takie kopalnie do końca XX wieku.W Australii,RPA i innych krajach węgiel kamienny leży najwyżej kilkanaście metrów pod ziemią.Wystarczą koparki,które zdejmą wierzchnią warstwę ziemi-ładunki dynamitu i robotnicy do załadunku -górnicy są tu niepotrzebni.Kupując go -łącznie z transportem można obniżyć ceny węgla na d.rynku krajowym co najmniej o połowę .Ale jest pytanie co z naszymi nieszczęsnymi górnikami.Jednak trzeba nasze kopalnie stopniowo zamykać ze względu na nieopłacalność wydobycia i zagrożenia życia dla górników.
Odpowiedzpopierająca(2008-11-18 17:21) Zgłoś naruszenie 00
Brawo Związki.Dyktatura miala się skończyć wraz z upadkiem komuny.PO zapomniało o spoleczeństwie o dialogu o postulatach o utyranych ludziach, którzy pracując uczciwie ponad 30 lat doprowadzili ich do władzy i bogactwa.Przypomnijcie aroganckim panom o co walczyliśmy w latach 80.
Odpowiedzmir(2008-11-18 17:23) Zgłoś naruszenie 00
do 8
OdpowiedzBardzo dobre określenie pasujące do CIEBIE HE HE HE
Pozdrowienia dla bezpomostowego Tomka,Michała,Paku...Jesteś spalony !!!
Specjalista g.(2008-11-18 17:28) Zgłoś naruszenie 00
Naiwniacy-wśród tych 11 związków nie ma tych największych-bo to nie jest w ich interesie-pożegnali by się z pieniężmi nap.na "barbórkę".Szeregu kopalniom grozi znowu zamknięcie.Tańszy jest węgiel kamienny z Australii-gdzie wydobywa go się odkrywkowo itd.Dlatego m.innymi zamknięto kopalnie w zagłębiu Ruhry- w Polsce też by się rządowi to opłacało.Niech strajkują.Jest port północny do sprowadzania m.innymi węgla.Ze względu na środowisko naturalne i wysokie koszty wydobywcze-wiele kopalni węgla kamiennego(są one głębinowe)najlepiej było by zamknąć!.
OdpowiedzMaria(2008-11-18 17:33) Zgłoś naruszenie 00
Do 11.
OdpowiedzCzytać to jedno a zrozumieć to drugie.Ot cała mądrość bojówkarzy na zlecenie rządu.POdetrzej się "Wybiórczą"
paku(2008-11-18 17:15) Zgłoś naruszenie 00
Agitator rzadowy, he he...
OdpowiedzBiedny czlowieku, nie denerwuj sie tak bo sie spocisz. Wiem ze prawda boli, ale trzeba zacisnac zeby, przelknac bute i pracowac do 60/65 roku zycia, tak jak nieuprzywilejowana czesc spoleczenstwa.
Pozdrawiam :)
władza kontra zwykły obywatel(2008-11-18 17:12) Zgłoś naruszenie 00
Wcale nikomu nie płacić.Miskę zupy bez wkładki dać i niech zasuwają do śmierci.Do familoków bez wygód zapędzić.Budynki w Oświęcimiu jeszcze stoją.Wywozić.Na uwłaszczonych trzeba pracować majatki pomnażać, na kolejnych w rządzie i spółkach, na kolesiów, na koryciarzy by żyło się im lepiej...wszystkim.
OdpowiedzNalezy iść na całość(2008-11-18 17:13) Zgłoś naruszenie 00
Nalezy bezwzlędnie przytrzec nosa tej TuskoBandzie. Wszystkie zwiazki łączcie się i przeprowadzić strajk generalny w całym kraju do czasu usunięcia tych ludzi od rzadzenia oraz ogłosić POiPSL organizacjami przestepczymi
OdpowiedzTadeusz z Zabrza(2008-11-18 16:55) Zgłoś naruszenie 00
Wprowadzić górnikom czas pracy ,jaki ich obowiązywal w wolnej RP przed duga wojną światową,to zatęsknią za obecnym projektem emerytur pomostowych i rozdętymi nadmiernie dziś przywilejami o jakich nawet nie śnią w innych krajach.Może ostudziloby to ich rozbuchane żądania.Za straty spowodowane strajkami niech placą ze skladek zwązkowych,a j ak nie starczy ,to zająć im pensje.
OdpowiedzGustaw(2008-11-18 17:06) Zgłoś naruszenie 00
Komputer to domena młodych."Gazeta" ...wiadomo.Może jeszcze TVN też ???Szkoda, że tego nie wziąłeś agitatorze rzadowy pod uwagę.Ale cóż trudno od przygłupa,który upodobał sobie forum o emeryturach wymagać myślenia.Było już tyle sondaży w temacie wcześniejszych emerytur.Polacy zarówno młodzi jak i starsi nie popierają tak radykalnych cięć jakie zamierza na siłę mimo zgody społeczeństwa wprowadzić "nasz" rząd.1 i 2 wpis jest Twój .Za moment zmienisz nick i będziesz się popierał bądż polemizował z nami.Chory człowiek.
Odpowiedzpaku(2008-11-18 16:47) Zgłoś naruszenie 00
Wpisz w google "Największe wpadki i sukcesy rządu".
OdpowiedzW tym artykule "Gazety" jest kilka sondazy opinii publicznej na temat decyzji i inicjatyw rzadowych, miedzy innymi w sprawie pomostowek.
Oto wyniki:
Jak ocenia Pan(i) rzadowa ustawe o emeryturach pomostowych?
Zdecydowanie popieram - 36%
Raczej popieram - 26%
Nie popieram - 16%
Zdecydowanie nie popieram - 13%
Nie mam zdania - 9%
Coz, wyglada na to ze rzad wprowadza w zycie wole narodu. Pogodzcie sie z tym, ze w demokracji wiekszosc rzadzi ;)