500 plus także dla kobiet w ciąży? Z takim pomysłem wystąpił Klub Przyjaciół Życia, proponując przyznanie świadczenia na dziecko od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa.

Wsparcie finansowe miałoby w szczególny sposób wspomóc rodziców dzieci poczętych, u których wykryta została wada rozwojowa. Pomysłodawczyni, Ewa Kowalewska zwraca uwagę na obecną sytuację prawną niezapewniającą ciężarnym, których ciąża przebiega z komplikacjami, odpowiedniej pomocy - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Według twórczyni petycji brak nam hospicjów prenatalnych opiekujących się kobietami przed porodem, których dzieci cierpią na śmiertelną chorobę. System ochrony zdrowia zapewnia pomoc psychologiczną rodzicom poczętych dzieci z wadami, dopiero od 21 tygodnia ciąży mimo tego, że mogą być one wykryte dużo wcześniej. Brak wsparcia takich osób może przyczynić się do podjęcia decyzji o aborcji. Świadczenia z 500+ na dziecko od poczęcia mogłoby wpłynąć na zmniejszenie jej skali.

Propozycja Klubu ma poparcie także wśród polityków PiS. Antoni Szymański, wiceszef Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w rozmowie z Rzeczpospolitą podaje dodatkowy argument dla projektu: - Polski system prawny mówi o dziecku od jego poczęcia. Ustawa o planowaniu rodziny przewiduje z kolei szczególną pomoc dla kobiet w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji. Program 500+ osiąga niewątpliwe sukcesy. Jednak w tej sytuacji należy się zastanowić, czy nie powinien zostać udoskonalony.

Ewa Kowalewska zwraca także uwagę na relatywnie niskie koszty zmiany w programie, w stosunku do jego obecnych nakładów pieniężnych. "W Polsce rodzi się rocznie kilka tysięcy niepełnosprawnych dzieci […] wykonalibyśmy wielki gest w kierunku osób, które często czują się bezradne" - komentuje.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stwierdza, że podczas przeglądu programu 500+ , warto zastanowić się nad możliwością wprowadzenia proponowanych przez Klub Przyjaciół Życia zmian.

Obecnie świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko, a także na pierwsze jeżeli rodzina spełnia kryterium dochodowe, czyli 800 zł na osobę lub 1200 zł na osobę w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. W ciągu trzech miesięcy od wprowadzenia 500+ (do 1 lipca) z 2,62 mln wniosków o przyznanie świadczenia, otrzymało je 2,23 mln rodzin. Po niedawnym głosowaniu Senatu nad projektem wniesionym przez prezydenta Andrzeja Dudę, pieniądze z programu nie podlegają egzekucji komorniczej, a także nie ograniczają obowiązku alimentacyjnego.