statystyki

Będzie obniżka świadczeń po zmarłych esbekach

autor: Bożena Wiktorowska14.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 14.07.2016, 11:56

Zakłady emerytalne z urzędu będą przeliczać wszystkie renty rodzinne osób pobierających świadczenia po zmarłych funkcjonariuszach organów bezpieczeństwa państwa. Taką możliwość zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, a także ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.

I tak nowa renta rodzinna będzie obliczana na podstawie świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu po uwzględnieniu obniżki z 2,6 do 0,5 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby w takich formacjach. Autorzy projektu nie mieli innego wyjścia, jak zapisanie takiej możliwości w projekcie ustawy. Powód? Sądy, do których trafiały odwołania od decyzji zakładów emerytalnych próbujących zmienić wysokość świadczenia, odmawiały obniżania rent rodzinnych po zmarłych funkcjonariuszach. Podstawą obniżki miała być ustawa z 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (Dz.U. nr 24, poz. 145). Jednak w ocenie sądów zamysłem ustawodawcy określonym w tym dokumencie było obniżenie świadczeń wyłącznie funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL. Zdaniem sądów gdyby ustawodawca chciał obniżyć świadczenia wdowom i wdowcom po funkcjonariuszach, to taki zapis byłby w ustawie. Teraz usunięto to wcześniejsze niedopatrzenie.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane