statystyki

Jaki zasiłek dla zleceniobiorcy, gdy płatnik spóźnił się ze zgłoszeniem do ZUS

autor: Izabela Nowacka14.07.2016, 10:46; Aktualizacja: 14.07.2016, 12:24

Mam wątpliwość dotyczącą ustalania 90-dniowego okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorcy. Otóż zleceniobiorca pracuje na umowę-zlecenie od 2 marca 2015 r. Nie był od początku zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego.

7 kwietnia 2016 r. złożył podanie o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 11 kwietnia. Zgłoszenie zostało dokonane 12 kwietnia 2016 r. z datą 11 kwietnia. Teraz zleceniobiorca złożył zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 15 lipca. Od jakiego momentu będzie mu się należał zasiłek chorobowy – od 10 czy 11 lipca? Czy dla osób podlegających dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu (nie jest to osoba prowadząca działalność gospodarczą) okres wyczekiwania liczy się od dnia, w którym zostało wysłane zgłoszenie (w tym przypadku 12 kwietnia), czy od dnia, w którym zleceniobiorca rzeczywiście wyraził chęć przystąpienia do ubezpieczenia, tj. od 11 kwietnia? Jak obliczyć podstawę do zasiłku, jeżeli wynagrodzenie zleceniobiorcy jest zmienne i wynosi 11 zł za godzinę pracy, którą odnotowuje w prowadzonej przez siebie ewidencji?

ODPOWIEDŹ

Zasiłek chorobowy przysługuje zleceniobiorcy za okres od 11 do 15 lipca. Ważna jest bowiem data dokonania zgłoszenia przez płatnika składek w ZUS.

Każda osoba wykonująca na terenie naszego kraju umowę-zlecenie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu bez względu na to, gdzie praca ma być wykonywana – w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, czy w innym. Istnieją okoliczności, w których ubezpieczenia emerytalne i rentowe w ogóle nie występują (np. umowa-zlecenie ze studentem do 26 lat) lub mają charakter dobrowolny. Jednak samoistna umowa-zlecenie rodzi co do zasady obowiązek w zakresie ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Zgłoszenia do poszczególnych rodzajów ubezpieczeń dokonuje zleceniodawca, czyli płatnik składek, w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania zlecenia. Zgłoszenia dokonuje się na druku ZUS ZUA z kodem rozpoczynającym się cyframi 0411.

Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne i zleceniobiorca podlega mu na swój wniosek. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mogą przystąpić jedynie osoby, które są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Złożenie wniosku o przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego następuje w dowolnym terminie, wybranym przez zleceniobiorcę.

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje natomiast od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, o ile zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie złożone w terminie określonym w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy-zlecenia. W pozostałych sytuacjach objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane