Uzupełnienie wniosku nie pozbawi wyrównania z 500+

autor: Michalina Topolewska12.07.2016, 07:14; Aktualizacja: 12.07.2016, 09:57
pieniądze dziecko

W sytuacji gdy opiekun nie poprawi lub nie uzupełni wniosku, zostanie on pozostawiony w ogóle bez rozpatrzenia. Jźródło: ShutterStock

Wezwanie przez gminę do uzupełnienia wniosku lub dostarczenia brakujących dokumentów dotyczących świadczenia wychowawczego nie pozbawi wypłaty 500 zł za wcześniejsze miesiące, o ile wniosek był złożony w terminie, czyli do 1 lipca włącznie. Warunkiem jest jednak poprawienie dokumentacji w wyznaczonym przez samorząd terminie.

Co do zasady art. 19 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) zakłada, że w przypadku, gdy wniosek został nieprawidłowo wypełniony lub brakuje w nim jakichś informacji, rodzic musi go skorygować w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania. Natomiast gdy nie dołączył do niego potrzebnych dokumentów, gmina poinformuje go o konieczności ich przekazania, wyznaczając na to termin nie krótszy niż 14 dni, ale też nie dłuższy niż 30 dni.

Postępowanie zgodnie z tą procedurą jest istotne zwłaszcza dla osób, które zdążyły złożyć formularz do 1 lipca, co gwarantuje uzyskanie wyrównania świadczenia wychowawczego za okres od 1 kwietnia br., kiedy to ruszył rządowy program 500+. Jeśli więc wniosek okazał się niekompletny, to jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zastosowanie się do wskazanych przez gminę terminów nie pozbawi rodziców zaległych pieniędzy.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane