Wezwanie przez gminę do uzupełnienia wniosku lub dostarczenia brakujących dokumentów dotyczących świadczenia wychowawczego nie pozbawi wypłaty 500 zł za wcześniejsze miesiące, o ile wniosek był złożony w terminie, czyli do 1 lipca włącznie. Warunkiem jest jednak poprawienie dokumentacji w wyznaczonym przez samorząd terminie.
Co do zasady art. 19 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) zakłada, że w przypadku, gdy wniosek został nieprawidłowo wypełniony lub brakuje w nim jakichś informacji, rodzic musi go skorygować w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania. Natomiast gdy nie dołączył do niego potrzebnych dokumentów, gmina poinformuje go o konieczności ich przekazania, wyznaczając na to termin nie krótszy niż 14 dni, ale też nie dłuższy niż 30 dni.
Postępowanie zgodnie z tą procedurą jest istotne zwłaszcza dla osób, które zdążyły złożyć formularz do 1 lipca, co gwarantuje uzyskanie wyrównania świadczenia wychowawczego za okres od 1 kwietnia br., kiedy to ruszył rządowy program 500+. Jeśli więc wniosek okazał się niekompletny, to jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zastosowanie się do wskazanych przez gminę terminów nie pozbawi rodziców zaległych pieniędzy.
– Faktycznie w ostatnich dniach czerwca oraz 1 lipca otrzymaliśmy znaczną liczbę wniosków. Wiele z nich jest niekompletnych, widać wyraźnie, że rodzice starali się po prostu zdążyć, zanim upłynie czas pozwalający na uzyskanie wyrównania świadczeń – mówi Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Polecany produkt: 500+ Krok po kroku. Rewolucja w świadczeniach >>>

Dodaje, że w sytuacji gdy opiekun nie poprawi lub nie uzupełni wniosku, zostanie on pozostawiony w ogóle bez rozpatrzenia. Jeśli natomiast zdecyduje się na złożenie w lipcu nowego wniosku, to wtedy świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od tego właśnie miesiąca. Taki formularz zostanie bowiem potraktowany tak samo jak wszystkie inne pochodzące od osób, które nie zgłosiły się między 1 kwietnia, a 1 lipca. Takich rodziców obowiązuje ogólna zasada wskazująca, że pieniądze otrzymują od miesiąca złożenia wniosku do 31 października 2017 r.