statystyki

ZUS płaci podwójnie. Świadczenie rehabilitacyjne i renta? To możliwe

autor: Patryk Słowik08.07.2016, 07:00; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:22
ZUS

Ubezpieczony otrzyma dwa świadczenia: i z tytułu renty lub emerytury przyznanej następczo i z tytułu pobieranego świadczenia rehabilitacyjnego.źródło: ShutterStock

Większości czytelników znany jest przypadek, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia wypłaty świadczenia, wykazując braki w złożonym przez ubezpieczonego wniosku. Ale już sytuacja, że organ rentowy wypłaca obywatelom środki w zbyt dużej wysokości, wydaje się nam nierealna. A to błąd. Okazuje się bowiem, że ZUS w pewnym konkretnym przypadku może wypłacać świadczeniobiorcom dwa różne świadczenia za ten sam okres. Potwierdzają to orzeczenia sądowe.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: ubezpieczony występuje o przyznanie mu renty, ale zdaniem lekarza orzecznika ZUS sytuacja zdrowotna zainteresowanego nie jest tak zła, jak próbuje on wykazać. W efekcie ubezpieczony uzyskuje prawo tylko do świadczenia rehabilitacyjnego. Uważa jednak, że powinien był otrzymać rentę, w związku z czym zaskarża decyzję ZUS do sądu. Po wielomiesięcznym procesie sąd uznaje, że rację miał ubezpieczony i przyznaje mu prawo do renty od dnia złożenia wniosku, a więc wiele miesięcy wstecz.

Możliwa jest też inna sytuacja – uprawniony do świadczenia rehabilitacyjnego występuje o emeryturę w trakcie jego pobierania i ZUS ją przyznaje także wstecznie – od miesiąca złożenia wniosku o nią.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane