statystyki

ZUS płaci podwójnie. Świadczenie rehabilitacyjne i renta? To możliwe

autor: Patryk Słowik08.07.2016, 07:00; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:22
ZUS

Ubezpieczony otrzyma dwa świadczenia: i z tytułu renty lub emerytury przyznanej następczo i z tytułu pobieranego świadczenia rehabilitacyjnego.źródło: ShutterStock

Większości czytelników znany jest przypadek, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia wypłaty świadczenia, wykazując braki w złożonym przez ubezpieczonego wniosku. Ale już sytuacja, że organ rentowy wypłaca obywatelom środki w zbyt dużej wysokości, wydaje się nam nierealna. A to błąd. Okazuje się bowiem, że ZUS w pewnym konkretnym przypadku może wypłacać świadczeniobiorcom dwa różne świadczenia za ten sam okres. Potwierdzają to orzeczenia sądowe.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: ubezpieczony występuje o przyznanie mu renty, ale zdaniem lekarza orzecznika ZUS sytuacja zdrowotna zainteresowanego nie jest tak zła, jak próbuje on wykazać. W efekcie ubezpieczony uzyskuje prawo tylko do świadczenia rehabilitacyjnego. Uważa jednak, że powinien był otrzymać rentę, w związku z czym zaskarża decyzję ZUS do sądu. Po wielomiesięcznym procesie sąd uznaje, że rację miał ubezpieczony i przyznaje mu prawo do renty od dnia złożenia wniosku, a więc wiele miesięcy wstecz.

Możliwa jest też inna sytuacja – uprawniony do świadczenia rehabilitacyjnego występuje o emeryturę w trakcie jego pobierania i ZUS ją przyznaje także wstecznie – od miesiąca złożenia wniosku o nią.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane