statystyki

Więcej osób ze specjalnym zasiłkiem opiekuńczym

autor: Michalina Topolewska07.07.2016, 20:00; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:26
W ubiegłym roku o 5,5 proc. więcej niż w 2014 r. było wypłacanych świadczeń pielęgnacyjnych.

W ubiegłym roku o 5,5 proc. więcej niż w 2014 r. było wypłacanych świadczeń pielęgnacyjnych.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku o 109 proc. wzrosła liczba świadczeń wypłacanych za opiekę nad dorosłym niepełnosprawnym. To efekt zmiany przepisów, która ułatwiła ich uzyskiwanie.

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest formą wsparcia przewidzianą dla osób zajmujących się członkiem rodziny, który doznał uszczerbku na zdrowiu po ukończeniu 18 lub 24 lat (co oznacza, że nie mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego). Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2015 r. specjalny zasiłek otrzymywało 26,8 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej 12,8 tys. Gminy wskazują, że tak duży wzrost jest spowodowany zmianą brzmienia art. 16a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).

– Od początku ubiegłego roku nie jest już wymagane, aby osoba musiała zrezygnować z pracy w związku z koniecznością zaopiekowania się niepełnosprawnym członkiem rodzinnym. Teraz wystarczy, że tak jak w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego jest nieaktywna zawodowo i nie jest ważne, od jakiego czasu – wyjaśnia Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Dodaje, że po tej zmianie liczba opiekunów objętych specjalnym zasiłkiem w Poznaniu podwoiła się. Co ważne, mogłoby ich być jeszcze więcej, gdyby nie to, że jego uzyskanie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Wprawdzie od listopada 2015 r. zostało podwyższone, ale dalej stanowi istotną barierę utrudniającą jego uzyskanie.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Anna(2018-02-17 22:16) Zgłoś naruszenie 10

    Nie bardzo rozumiem artykuł , czyli że jezeli dam rade to otrzymując specjalny zasiłek opiekuńczy w moim prypadku na tatę mogę pracowć czy nie bo niby nie muszę rezygnować z parcy? Drugie pyranie tata ma 82 lata a jego niepelnosprawnosc powstala przed 18 rokiem zycia i normalnie pracował dopiero w wieku okolo 60 poszedl na rente jakos tak a ja zasilek biore na tate okolo od 4 lat mam 520zl ale jak powstala niepelnosprawnosc przed 18 rokiem jego zycia to czy nie powinna ta jwota być inna ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane