statystyki

Czy ZUS upadnie? Prognozy ZUS zakładają trzy scenariusze

autor: Łukasz Wilkowicz, Grzegorz Osiecki06.07.2016, 07:39; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:44
ZUS

Lepiej nie obniżać wieku emerytalnego i trzymać się systemu zdefiniowanej składki – tak eksperci komentują wyniki prognozy funduszu emerytalnego ZUS.źródło: ShutterStock

Optymistyczne prognozy dla systemu aż do 2060 roku nie uwzględniają zakładanego obniżenia wieku przechodzenia na emeryturę. Opracowany przez ZUS dokument zakłada trzy scenariusze: optymistyczny, średni i pesymistyczny. W dwóch pierwszych kwota deficytu będzie nadal rosła, ale w relacji do produktu krajowego brutto niedobór będzie mniejszy niż dziś. Na dopłaty do emerytur państwo będzie musiało przeznaczać proporcjonalnie mniej niż obecnie. W scenariuszu średnim deficyt w funduszu emerytalnym ma się zmniejszyć z 2,13 proc. PKB w 2017 r. do 1,4 proc. w roku 2060. W dzisiejszych realiach to spadek o 13 mld zł. W scenariuszu optymistycznym to spadek do 0,44 proc. PKB w 2060 r.

Jednocześnie większa niż dziś część wypłacanych świadczeń będzie pokrywana z wpływającej składki. W wariancie średnim w 2017 r. FUS będzie pokrywał 70 proc. emerytur z pobieranych składek, a w 2060 r. – 77 proc. Wariant optymistyczny przewiduje, że w 2060 r. 90 proc. wypłacanych świadczeń będzie pokrywane z wpłacanych składek.

Polepszający się bilans funduszu emerytalnego to efekt działania systemu zdefiniowanej składki. – Ta różnica w zobowiązaniach i zdolności ich realizacji w dłuższym horyzoncie doszłaby do zera. System jest tak skonstruowany, że nie robi trwałego deficytu, bo wypłaca tyle, ile ma – zauważa prof. Marek Góra z SGH, jeden z twórców reformy emerytalnej z 1999 r.

Na podstawie prognozy ZUS wyliczyliśmy, że zsumowane deficyty funduszu emerytalnego do roku 2060 w cenach z 2014 r. wyniosą, w zależności od wariantu, między 1,3 a 3,2 bln zł (76–188 proc. PKB). Tyle do tego czasu trzeba będzie znaleźć w budżecie, zapożyczając się, zwiększając podatki lub tnąc wydatki.

Jest i druga strona poprawiającego się bilansu ZUS: stopa zastąpienia (czyli relacja emerytury do ostatniej pobieranej pensji) spadnie z ok. 50 proc. obecnie do 30–40 proc. – Wpływ na długoterminowe saldo ma to, że emerytury z nowego systemu będą relatywnie niższe od emerytur ze starego – przyznaje Anna Kwiecińska, aktuariusz ZUS.

Za 10 lat sytuacja zacznie się poprawiać

Za 10 lat sytuacja zacznie się poprawiać

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dość optymistyczna prognoza zakłada jednak dzisiejszy stan prawny, czyli nie uwzględnia efektów zapowiadanego obniżenia wieku emerytalnego. Ta zmiana na pewno negatywnie wpłynie na wyniki FUS w najbliższych latach.

– Zwiększy się liczba osób pobierających świadczenia, a zmniejszy osób płacących składki do FUS. W efekcie w finansach publicznych będziemy mieć mniej dochodów, a więcej wydatków – zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (14)

 • qaduq(2016-07-06 08:55) Zgłoś naruszenie 423

  Dlaczego nie podano, kto finansuje i gdzie są zapisane emerytury dla sędziów i prokuratorów oraz całej erki, łącznie z parlamentarzystami. Z drugiej strony podliczyć, ile wpłynęło do Skarbu Państwa z reprywatyzacji i co z tego poszło na emerytury. Leniwi politycy i tymczasowe ekipy rządowe od Mazowieckiego po dziś dzień żyją tylko chwilą i czasem przy korycie. Napędzają kryzys, aby zapchać najpilniejsze żądania i zyskać czas na łowie ryb w wodzie, im mętniejszej, tym wydatniejszej. Opowieści i wyliczenia wicepremiera o 4 i 7% wystarczających na dodatkowe 2.400, kiedy 23+23% nie wystarcza na 2 tysiące wyjaśnia wszystko. Ale wierny naród łyka obietnice jak leszcz robaka. Powodzenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • EWA(2016-07-06 08:58) Zgłoś naruszenie 342

  No, to jeszcze wyliczcie stopę zastąpienia dla mundurowych - na podstawie płaconych składek, ha, ha.

  Odpowiedz
 • Robol(2016-07-06 10:08) Zgłoś naruszenie 263

  A co z rolnikami klerem mundurowymi itd ? jak zwykle cisza jak makiem zasiał .

  Odpowiedz
 • Emerytka123(2016-07-06 11:18) Zgłoś naruszenie 231

  Emerycie, chcesz znać przyszłość, idź na całość... Wydaj całą swoją waloryzację miesięczną emerytury (2,46zł SMS) na pozostałe 63% treści artykułu. "Cyganka prawdę Ci powie"... - za Twoje... Brawo Wy - Szanowna Redakcjo GP!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • omc emeryt(2016-07-06 13:09) Zgłoś naruszenie 161

  Cyt.... " Na dopłaty do emerytur państwo będzie musiało przeznaczać proporcjonalnie mniej niż obecnie."....???..................................................... to nie są dopłaty, każdy sobie wypracował i opłacił emeryturę. Niech mi oddadzą wszystkie wpłacone składki z ustawowymi odsetkami, a zostanie jeszcze dzieciom.

  Odpowiedz
 • Bezradny Anatol(2016-07-06 12:32) Zgłoś naruszenie 121

  ZUS odzwierciedla w pełnia stan polskiego państwa. Drenuje kieszenie obywateli a i tak jest od 27 lat na minusie i tak co najmniej do 2060. Nie optymistyczne to jest. I ta stopa zastąpienia 30 %. Żenada. Czy nie uczciwiej było aby otrzymywać % od odprowadzonego kapitału przez 40 - 42 lata pracy i zwiększać okres składkowy co dekadę np. o 1,5 roku, każdy ma świadomość że żyjemy dłużej i nie chcemy żyć jak żebracy. Dlaczego w tym kraju uczciwie pracujący dostają największe lanie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-07-07 10:40) Zgłoś naruszenie 72

  To , że ZUS "upadnie" , to pewne . Problem leży w tym , ile uda mu się jeszcze nakraść .

  Odpowiedz
 • zww(2016-07-06 11:32) Zgłoś naruszenie 51

  ldlaczego rząd upiera się przy wcześniejszym wieku emerytalnym zamiast okresami składkowymi .Przecież wzięcie pod uwagę okresów składkowych jest najkorzystniejszą opcją zarówno dla potencjalnych emerytów jak również dla zus.Oczywistością przecież jest w tym przypadku staranie o uczciwe wpływy składek od rzeczywiście osiąganych dochodów (wysokość emerytury)oraz unikanie pracy na czarno (staż składkowy).Dlaczego nasi politycy lubią tak wszystko komplikować nie osiągając nic- no może poparcie jakiejś grupy wyborców. Ale gdzie interes państwa, gdzie walka z różnego rodzaju przekrętami czy unikaniem zobowiązań wobec instytucji w tym przypadku zus-u

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawda(2016-07-07 06:33) Zgłoś naruszenie 30

  To sa jakies zarty jak taka instytucja jak ZUS morze upasc z takimi finansami !!!!! Jesli to prawda to mamy w kraju naprawde nieudacznikow ja mam bardzo prosty projekt ze ZUS stalby lepiej od PKO i to naprawde bez wiekszych wydatkow finansowych

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane