Niełatwo wyjechać na urlop, gdy ktoś pracuje po trzy miesiące

autor: Renata Majek05.07.2016, 11:36; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:46
W każdym roku pracy mamy prawo do urlopu w wynoszącego 20 lub 26 dni (w zależności od łącznego stażu pracy i lat nauki).

W każdym roku pracy mamy prawo do urlopu w wynoszącego 20 lub 26 dni (w zależności od łącznego stażu pracy i lat nauki).źródło: ShutterStock

Na wrzesień mam zaplanowane i częściowo opłacone ponad dwa tygodnie wczasów za granicą. Od marca podjąłem nową pracę: najpierw na trzymiesięczny okres próbny, a od czerwca mam trzymiesięczną umowę na czas określony. Zatem pracuję do końca sierpnia. Nie rozmawiałem w firmie o urlopie jesiennym ani o tym, czy będę miał kolejną umowę. Nie daje mi jednak spokoju myśl, czy będę miał urlop we wrześniu i jak długi – przedstawia swoją sytuację pan Michał. Informuje też, że ma prawo do 26 dni urlopu.

W każdym roku pracy mamy prawo do urlopu w wynoszącego 20 lub 26 dni (w zależności od łącznego stażu pracy i lat nauki). Podczas zatrudnienia na umowę próbną dostajemy urlop za tyle czasu, na ile zawarta jest umowa. Jeśli umowę próbną z panem Michałem podpisano na trzy miesiące, to wypracował urlop wynoszący 3/12 całego rocznego wymiaru. Jeśli – jak twierdzi – ma prawo do 26 dni urlopu w roku, to za trzy miesiące pracy przysługuje mu 7 dni urlopu. Taka liczba bierze się stąd, że po podzieleniu 26 dni urlopu na 12 miesięcy wychodzi ok. 1,7 dnia urlopu za każdy miesiąc. Następnie mnożąc 1,7 przez 3 przepracowane miesiące (2,17 x 3 = 6,51), po zaokrągleniu otrzymujemy 7 dni urlopu wypoczynkowego.

Tak samo wygląda sytuacja z umową terminową. Należy się urlop liczony proporcjonalnie, uzależniony od czasu trwania umowy. Najczęściej pracodawcy zatrudniają na pół roku, wtedy pracownikowi należy się połowa przysługującego w roku urlopu, czyli 13 dni (6/12 urlopu).

Natomiast umowa pana Michała została zawarta tylko na trzy miesiące, zatem ma on prawo do 3/12 przysługującego w roku urlopu, a więc tyle samo co podczas okresu próbnego – 7 dni. Jeśli z wyliczenia należnego urlopu wychodzi niepełny dzień, zaokrągla się go do pełnego dnia, bowiem taka jest zasada obliczania urlopów proporcjonalnych.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane