statystyki

Niełatwo wyjechać na urlop, gdy ktoś pracuje po trzy miesiące

autor: Renata Majek05.07.2016, 11:36; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:46
W każdym roku pracy mamy prawo do urlopu w wynoszącego 20 lub 26 dni (w zależności od łącznego stażu pracy i lat nauki).

W każdym roku pracy mamy prawo do urlopu w wynoszącego 20 lub 26 dni (w zależności od łącznego stażu pracy i lat nauki).źródło: ShutterStock

Na wrzesień mam zaplanowane i częściowo opłacone ponad dwa tygodnie wczasów za granicą. Od marca podjąłem nową pracę: najpierw na trzymiesięczny okres próbny, a od czerwca mam trzymiesięczną umowę na czas określony. Zatem pracuję do końca sierpnia. Nie rozmawiałem w firmie o urlopie jesiennym ani o tym, czy będę miał kolejną umowę. Nie daje mi jednak spokoju myśl, czy będę miał urlop we wrześniu i jak długi – przedstawia swoją sytuację pan Michał. Informuje też, że ma prawo do 26 dni urlopu.

W każdym roku pracy mamy prawo do urlopu w wynoszącego 20 lub 26 dni (w zależności od łącznego stażu pracy i lat nauki). Podczas zatrudnienia na umowę próbną dostajemy urlop za tyle czasu, na ile zawarta jest umowa. Jeśli umowę próbną z panem Michałem podpisano na trzy miesiące, to wypracował urlop wynoszący 3/12 całego rocznego wymiaru. Jeśli – jak twierdzi – ma prawo do 26 dni urlopu w roku, to za trzy miesiące pracy przysługuje mu 7 dni urlopu. Taka liczba bierze się stąd, że po podzieleniu 26 dni urlopu na 12 miesięcy wychodzi ok. 1,7 dnia urlopu za każdy miesiąc. Następnie mnożąc 1,7 przez 3 przepracowane miesiące (2,17 x 3 = 6,51), po zaokrągleniu otrzymujemy 7 dni urlopu wypoczynkowego.

Tak samo wygląda sytuacja z umową terminową. Należy się urlop liczony proporcjonalnie, uzależniony od czasu trwania umowy. Najczęściej pracodawcy zatrudniają na pół roku, wtedy pracownikowi należy się połowa przysługującego w roku urlopu, czyli 13 dni (6/12 urlopu).

Natomiast umowa pana Michała została zawarta tylko na trzy miesiące, zatem ma on prawo do 3/12 przysługującego w roku urlopu, a więc tyle samo co podczas okresu próbnego – 7 dni. Jeśli z wyliczenia należnego urlopu wychodzi niepełny dzień, zaokrągla się go do pełnego dnia, bowiem taka jest zasada obliczania urlopów proporcjonalnych.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane