statystyki

Studia za granicą zwolnią ze składek do ZUS

autor: Anna Kwiatkowska30.06.2016, 10:46; Aktualizacja: 11.07.2016, 18:24
studia student

Stanowisko ZUS nie jest zaskoczeniem.źródło: ShutterStock

Zdaniem ZUS status studenta dowolnej szkoły wyższej na świecie pozwala na nieopłacanie składek od wynagrodzenia zleceniobiorcy. Rozróżnienia sytuacji uczących się na uczelniach krajowych i zagranicznych nie wprowadza bowiem ustawa systemowa.

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), zgodnie z którą nie odprowadza się składek od umów-zleceń zawieranych z uczniami i ze studentami, o ile nie ukończyli 26. roku życia, jest powszechnie znana. Wykorzystuje to wielu płatników, oferując zatrudnienie wyłącznie takim osobom. Pewne wątpliwości mogą się pojawić w sytuacji, gdy zleceniobiorca deklaruje, że jest studentem, ale niepolskiej uczelni. Z takim zagadnieniem zetknął się jeden z płatników. Postanowił więc zapytać ZUS, czy w takim przypadku także można skorzystać z takiego zwolnienia. Jego zdaniem to, że uczelnia nie znajduje się w Polsce, nie ma znaczenia i za zleceniobiorcę składek odprowadzać już nie trzeba. ZUS zgodził się z takim stanowiskiem. W wydanej 25 maja 2016 r. interpretacji nr WPI/200000/43/564/2016 stwierdził, że składek nie opłaca się za studenta niezależnie od kraju, w jakim znajduje się jego uczelnia. Podobnie bowiem jak nie ma znaczenia obywatelstwo zleceniobiorcy, a tylko wykonywanie usług na terenie Polski, tak nie ma znaczenia siedziba szkoły wyższej.

Jak zweryfikować zaświadczenie


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane