statystyki

Studia za granicą zwolnią ze składek do ZUS

autor: Anna Kwiatkowska30.06.2016, 10:46; Aktualizacja: 11.07.2016, 18:24
studia student

Stanowisko ZUS nie jest zaskoczeniem.źródło: ShutterStock

Zdaniem ZUS status studenta dowolnej szkoły wyższej na świecie pozwala na nieopłacanie składek od wynagrodzenia zleceniobiorcy. Rozróżnienia sytuacji uczących się na uczelniach krajowych i zagranicznych nie wprowadza bowiem ustawa systemowa.

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), zgodnie z którą nie odprowadza się składek od umów-zleceń zawieranych z uczniami i ze studentami, o ile nie ukończyli 26. roku życia, jest powszechnie znana. Wykorzystuje to wielu płatników, oferując zatrudnienie wyłącznie takim osobom. Pewne wątpliwości mogą się pojawić w sytuacji, gdy zleceniobiorca deklaruje, że jest studentem, ale niepolskiej uczelni. Z takim zagadnieniem zetknął się jeden z płatników. Postanowił więc zapytać ZUS, czy w takim przypadku także można skorzystać z takiego zwolnienia. Jego zdaniem to, że uczelnia nie znajduje się w Polsce, nie ma znaczenia i za zleceniobiorcę składek odprowadzać już nie trzeba. ZUS zgodził się z takim stanowiskiem. W wydanej 25 maja 2016 r. interpretacji nr WPI/200000/43/564/2016 stwierdził, że składek nie opłaca się za studenta niezależnie od kraju, w jakim znajduje się jego uczelnia. Podobnie bowiem jak nie ma znaczenia obywatelstwo zleceniobiorcy, a tylko wykonywanie usług na terenie Polski, tak nie ma znaczenia siedziba szkoły wyższej.

Jak zweryfikować zaświadczenie


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane