statystyki

SN: Holding nie może być pracodawcą

autor: Michał Culepa28.06.2016, 16:00; Aktualizacja: 11.07.2016, 18:50
pracownik praca

Pracodawcą może być tylko konkretna osoba prawna czy jednostka organizacyjna.źródło: ShutterStock

Grupa kapitałowa czy holding nie mogą być uznane za pracodawcę, a zatrudnienie pracownika jednej spółki w innej z tej samej grupy kapitałowej na podstawie umowy-zlecenia nie oznacza automatycznie, że praca w innej spółce będzie wykonywana na rzecz pracodawcy. Tak orzekł ostatnio Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy była decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie której spółka I.B. została obciążona obowiązkiem zapłaty składek od wynagrodzenia swojej pracownicy Jolanty D. Problem polegał na tym, że wspomniane wynagrodzenie kobieta otrzymała z tytułu wykonania umowy-zlecenia, jaką zawarła ze spółką H. Na podstawie tego kontraktu miała ona pracować przy wdrażaniu nowego systemu informatycznego obsługującego sprawy kadrowe. Obciążenie pracodawcy Jolanty D. obowiązkiem opłacenia składek ZUS wynikało z faktu, iż obie firmy – I.B. (pracodawca) i H. (zleceniodawca) – były spółkami córkami spółki I., z którą tworzyły holding. Przy czym spółka H. została powołana w ramach holdingu I. m.in. w celu wdrażania nowych rozwiązań informatycznych. Z kolei obie spółki-córki były odrębnymi osobami prawnymi – miały własne zarządy i zatrudniały na umowach o pracę swoich pracowników.

Zlecenie Jolanty D. miało być wykonywane wyłącznie dla spółki H. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jednak twierdził, że w tym układzie, gdy obie spółki należą do tego samego holdingu, są ściśle ze sobą powiązane kapitałowo. W efekcie zlecenie dla spółki H. w istocie było wykonywaniem pracy także na rzecz własnego pracodawcy przez Jolantę D. Korzyść, jaką miała uzyskać spółka I.B., była m.in. taka, że zaniechano w niej wdrożenia systemu informatycznego, przy którym pracowała Jolanta D.

Podstawą do obciążenia składkami spółki I.B. był w takiej sytuacji art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem za pracownika uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy-zlecenia albo umowy o dzieło. Przy czym taka umowa musi być zawarta z pracodawcą, z którym zleceniobiorca pozostaje w stosunku pracy.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane