Przyznanie 500 zł nie oznacza odebrania innych zasiłków

autor: Michalina Topolewska27.06.2016, 09:48; Aktualizacja: 11.07.2016, 18:56
Czy można zamienić 500 zł na opłatę za czynsz?

Czy można zamienić 500 zł na opłatę za czynsz?źródło: ShutterStock

Świadczenie wychowawcze jest zwolnione z egzekucji komorniczej. Jego przyznanie nie może spowodować obniżenia alimentów.

Czy wypłata wpłynie na wysokość alimentów

Pani Weronika samotnie wychowuje dwie córki. Ich ojciec płaci na nie alimenty w łącznej wysokości 1 tys. zł. Matka otrzymała właśnie decyzję z ośrodka pomocy społecznej o przyznaniu jej świadczenia wychowawczego na dwójkę dzieci. Gdy dowiedział się o tym jej były mąż, postanowił, że będzie się starał w sądzie o obniżenie alimentów, skoro kobieta otrzymuje miesięcznie 1 tys. zł dodatkowego wsparcia. Czy uzyskanie świadczenia z programu 500+ może spowodować zmniejszenie alimentów?

NIE

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wysokość alimentów zależy z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb dziecka, a z drugiej od zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do ich płacenia. Jednocześnie wymienione są w nim świadczenia, których otrzymywanie nie ma wpływu na kwotę alimentów. Należą do nich wsparcie z pomocy społecznej oraz z Funduszu Alimentacyjnego. Jednak już wkrótce, dzięki uchwalonej przez parlament nowelizacji kodeksu rodzinnego, lista zostanie powiększona o świadczenie wychowawcze. To oznacza, że na skutek przyznania 500 zł na dwie córki czytelniczka nie będzie miała obniżonych alimentów. Dodatkowo na liście form wsparcia, które nie mają wpływu na ich kwotę, znajdą się jeszcze świadczenia rodzinne oraz przysługujące na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.