statystyki

Piecza zastępcza: Nie będzie likwidacji centrów obsługujących placówki

autor: Michalina Topolewska27.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:01
Poselski projekt znacząco ogranicza możliwość łączenia różnych jednostek należących do dwóch systemów.

Poselski projekt znacząco ogranicza możliwość łączenia różnych jednostek należących do dwóch systemów.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Posłowie chcą uchylić przepisy, które pozwalają na łączenie różnych jednostek organizacyjnych z pomocy społecznej oraz pieczy. Przywrócone zostaną regulacje pozwalające na zatrudnianie jednego dyrektora dla kilku domów dziecka.

Przygotowany przez PiS projekt zmian w ustawach: o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz o pomocy społecznej, przewiduje odejście od rozwiązań wprowadzonych przez obowiązującą od początku tego roku ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045). Część z nich budziła kontrowersje, a największe dotyczyły wymogu wygaszenia do końca tego roku centrów zajmujących się obsługą administracyjną placówek wsparcia dziennego lub placówek opiekuńczo-wychowawczych, które powstały przed 1 stycznia 2016 r. Była to o tyle niekorzystna zmiana, że taką formę zarządzania domami dziecka wybrało wiele powiatów. Pozwalała ona bowiem na to, że jedna z placówek działających na terenie danego samorządu była jednocześnie jednostką obsługującą pozostałe, a jej dyrektor zarządzał nimi przy pomocy wychowawców-koordynatorów. Dzięki takiej formule nie było potrzeby zatrudniania dyrektora w każdym domu dziecka, co pozwalało obniżyć koszty ich funkcjonowania.

Nowelizacja przewiduje więc, że centra administracyjne utworzone do końca 2015 r. będą mogły działać na dotychczasowych zasadach. Z kolei dzięki przywróceniu przepisów o jednej osobie kierującej pracami kilkoma placówek z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać również te powstające od początku tego roku.

– Nowelizacja pozwoli na zachowanie modelu funkcjonowania, który sprawdził się w praktyce. Wskazywaliśmy na to w pismach kierowanych do resortu rodziny i do posłów, dlatego cieszymy się, że podjęte zostały kroki służące wycofaniu się z wprowadzonych pół roku temu zmian – mówi Marcin Lewandowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dla naszych dzieci”.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane