statystyki

Piecza zastępcza: Nie będzie likwidacji centrów obsługujących placówki

autor: Michalina Topolewska27.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:01
Poselski projekt znacząco ogranicza możliwość łączenia różnych jednostek należących do dwóch systemów.

Poselski projekt znacząco ogranicza możliwość łączenia różnych jednostek należących do dwóch systemów.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Posłowie chcą uchylić przepisy, które pozwalają na łączenie różnych jednostek organizacyjnych z pomocy społecznej oraz pieczy. Przywrócone zostaną regulacje pozwalające na zatrudnianie jednego dyrektora dla kilku domów dziecka.

Przygotowany przez PiS projekt zmian w ustawach: o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz o pomocy społecznej, przewiduje odejście od rozwiązań wprowadzonych przez obowiązującą od początku tego roku ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045). Część z nich budziła kontrowersje, a największe dotyczyły wymogu wygaszenia do końca tego roku centrów zajmujących się obsługą administracyjną placówek wsparcia dziennego lub placówek opiekuńczo-wychowawczych, które powstały przed 1 stycznia 2016 r. Była to o tyle niekorzystna zmiana, że taką formę zarządzania domami dziecka wybrało wiele powiatów. Pozwalała ona bowiem na to, że jedna z placówek działających na terenie danego samorządu była jednocześnie jednostką obsługującą pozostałe, a jej dyrektor zarządzał nimi przy pomocy wychowawców-koordynatorów. Dzięki takiej formule nie było potrzeby zatrudniania dyrektora w każdym domu dziecka, co pozwalało obniżyć koszty ich funkcjonowania.

Nowelizacja przewiduje więc, że centra administracyjne utworzone do końca 2015 r. będą mogły działać na dotychczasowych zasadach. Z kolei dzięki przywróceniu przepisów o jednej osobie kierującej pracami kilkoma placówek z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać również te powstające od początku tego roku.

– Nowelizacja pozwoli na zachowanie modelu funkcjonowania, który sprawdził się w praktyce. Wskazywaliśmy na to w pismach kierowanych do resortu rodziny i do posłów, dlatego cieszymy się, że podjęte zostały kroki służące wycofaniu się z wprowadzonych pół roku temu zmian – mówi Marcin Lewandowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dla naszych dzieci”.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane