statystyki

Wykluczenie partnerów społecznych z rady konsultacyjnej nie jest przesądzone

autor: Michalina Topolewska23.06.2016, 08:01; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:25
Do tej pory na 14 członków KRK tylko czterech było przedstawicielami osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, co oznacza, że ich głos nie był słyszalny.

Do tej pory na 14 członków KRK tylko czterech było przedstawicielami osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, co oznacza, że ich głos nie był słyszalny.źródło: ShutterStock

Podkomisja zajmie się projektem zmian w przepisach zakładających wyeliminowanie ze składu rady doradzającej pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych partnerów społecznych i samorządów.

Taką decyzję podjęła komisja polityki społecznej i rodziny, która podczas swojego wczorajszego posiedzenia zajmowała się przygotowanym przez posłów PiS projektem nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127 poz. 721 ze zm.). Przewiduje ona m.in. wydłużenie do 1 października 2017 r. okresu vacatio legis dla wprowadzenia nowych legitymacji potwierdzających dysfunkcję zdrowotną oraz zmiany w składzie Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych (KRK). Ta druga zmiana budzi największe kontrowersje, ponieważ zakłada, że będą w niej zasiadać wyłącznie przedstawiciele organizacji pozarządowych. Natomiast obecnie jej członkami są również przedstawiciele ministerstw, samorządów oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych.

– Cztery lata temu ratyfikowana została Konwencja ds. osób niepełnosprawnych, która już w swojej preambule wskazuje, że to same osoby niepełnosprawne powinny mieć najsilniejszy głos w sprawach ich dotyczących – mówił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Dodał, że do tej pory na 14 członków KRK tylko czterech było przedstawicielami osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, co oznacza, że ich głos nie był słyszalny.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane