statystyki

Wykluczenie partnerów społecznych z rady konsultacyjnej nie jest przesądzone

autor: Michalina Topolewska23.06.2016, 08:01; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:25
Do tej pory na 14 członków KRK tylko czterech było przedstawicielami osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, co oznacza, że ich głos nie był słyszalny.

Do tej pory na 14 członków KRK tylko czterech było przedstawicielami osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, co oznacza, że ich głos nie był słyszalny.źródło: ShutterStock

Podkomisja zajmie się projektem zmian w przepisach zakładających wyeliminowanie ze składu rady doradzającej pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych partnerów społecznych i samorządów.

Taką decyzję podjęła komisja polityki społecznej i rodziny, która podczas swojego wczorajszego posiedzenia zajmowała się przygotowanym przez posłów PiS projektem nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127 poz. 721 ze zm.). Przewiduje ona m.in. wydłużenie do 1 października 2017 r. okresu vacatio legis dla wprowadzenia nowych legitymacji potwierdzających dysfunkcję zdrowotną oraz zmiany w składzie Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych (KRK). Ta druga zmiana budzi największe kontrowersje, ponieważ zakłada, że będą w niej zasiadać wyłącznie przedstawiciele organizacji pozarządowych. Natomiast obecnie jej członkami są również przedstawiciele ministerstw, samorządów oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych.

– Cztery lata temu ratyfikowana została Konwencja ds. osób niepełnosprawnych, która już w swojej preambule wskazuje, że to same osoby niepełnosprawne powinny mieć najsilniejszy głos w sprawach ich dotyczących – mówił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Dodał, że do tej pory na 14 członków KRK tylko czterech było przedstawicielami osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, co oznacza, że ich głos nie był słyszalny.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane