Chory nie otrzyma zasiłku po świadczeniu rehabilitacyjnym

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska25.06.2016, 17:00; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:09
zdrowie-choroba

Świadczenie rehabilitacyjne podlega wliczeniu przez organ rentowy do okresu nieprzerwanej niezdolności do pracy.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli nie odzyskał zdolności do pracy, ZUS nie wypłaci mu już żadnych kwot z ubezpieczenia chorobowego. W takiej sytuacji może jedynie wystąpić o rentę.

Zazwyczaj chory pracownik może liczyć na świadczenie z ubezpieczeń społecznych z tytułu niezdolności do pracy. Jednak nie zawsze.

Jeżeli choroba się przedłuża i pracownik wykorzystał już zarówno cały okres zasiłkowy, jak i świadczenie rehabilitacyjne, a bezpośrednio po nim nadal choruje – wówczas prawo do zasiłku nie będzie mu przysługiwać. Jak się okazuje, ubezpieczeni nie zawsze o tym pamiętają.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) jasno określa, jakie okresy wlicza się do jednego okresu zasiłkowego trwającego nie dłużej niż 182 lub 270 dni (w określonych przypadkach). Są to więc wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w przepisach ustawy. Co więcej, do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniego a powstaniem następnego zachorowania nie przekraczała 60 dni.

Ustawodawca określił zatem czas, kiedy ten okres liczony jest niejako od nowa. Przepisy mówią o nieprzerwanej niezdolności do pracy, przez co należy rozumieć jeden okres niezdolności do pracy spowodowany tą samą chorobą lub różnymi chorobami, jeżeli nie występuje między nimi przerwa. Pracownik jest zatem niezdolny do pracy bez przerwy i nie odzyskuje tej zdolności nawet na jeden dzień. Mówiąc kolokwialnie, zwolnienia bez dnia przerwy wliczają się do jednego okresu zasiłkowego. Z kolei przerwa między różnymi chorobami, która trwałaby nawet jeden dzień, również wpływa na przerwanie okresu zasiłkowego i w takiej sytuacji trzeba go liczyć od nowa.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • dfdfd(2016-06-26 07:34) Zgłoś naruszenie 80

    a ZUS jak zwykle stwierdzi, że chory się nadaje do pracy i chory zostaje z chorobą i bez pieniędzy

    Odpowiedz
  • Mural(2016-06-26 08:39) Zgłoś naruszenie 23

    Aha, teraz rozumiem kombinatorów. Pojawiają się na kilka dni a potem znowu zwolnienia!!!!!!Oni nie zastanawiają się nad czymś takim, jak emerytura. Że blokują miejsca ludziom szukającym pracy. Oczywiście nie mówię o chorych na serio. Ale dlaczego osoby, o których wiem nie starają się o rentę i jej nie dostają??? Skoro tacy schorowani.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane