statystyki

500 zł na dziecko: Awaria systemu nie pozbawi wyrównania świadczeń

autor: Michalina Topolewska21.06.2016, 07:21; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:29

Jeżeli ze względu na problemy techniczne wniosek złożony drogą elektroniczną przez rodzica nie wpłynie do gminy do 1 lipca (włącznie), bank wyda mu zaświadczenie potwierdzające datę jego złożenia. Będzie mógł je przedstawić, starając się o przywrócenie terminu.

Co do zasady 1 lipca jest ostatnim dniem, w którym złożenie wniosku gwarantuje rodzicowi, że otrzyma wypłatę 500 zł na dziecko z wyrównaniem, czyli za kwiecień, maj i czerwiec. Jak wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jeżeli nie zrobi tego z przyczyn niezależnych od siebie, to może skorzystać z procedury przywrócenia terminu uregulowanej w art. 58 i 59 kodeksu postępowania administracyjnego. Resort podkreśla, że takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy rodzic podejmie nieskuteczną próbę złożenia wniosku o świadczenie wychowawcze do 1 lipca br. drogą elektroniczną, zwłaszcza za pośrednictwem systemu teleinformatycznego swojego banku. Może się bowiem zdarzyć, że z powodu awarii technicznej tego kanału złożony w prawidłowym terminie formularz nie zostanie dostarczony do systemu Emp@tia (a potem do właściwej gminy) przed upłynięciem granicznej daty.

W takim przypadku, aby umożliwić wnioskodawcy uprawdopodobnienie, że uchybienie terminowi złożenia wniosku nastąpiło bez jego winy, bank wyda zaświadczenie potwierdzające pierwotną datę jego wypełnienia. Rodzic zwracający się z prośbą o przywrócenie terminu powinien więc dołączyć do niego wspomniany dokument. Ministerstwo przypomina też, że pismo w tej sprawie należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie wraz z przedłożeniem gminie prośby przewidzianej w k.p.a. rodzic powinien dopełnić czynności, dla której przeznaczony był termin, i ponownie złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze. Natomiast ostateczne rozstrzygnięcie podania, uwzględniające indywidualne okoliczności każdej konkretnej sprawy, należy do gminy.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane