statystyki

Pieniądze z funduszu szkoleniowego nie dla nowo zatrudnionych

autor: Michalina Topolewska21.06.2016, 07:19; Aktualizacja: 21.06.2016, 08:44
Pracodawca nie uzyska dofinansowania z KFS na nowo przyjmowane osoby oraz takie, które są zatrudnione przez krócej niż sześć miesięcy.

Pracodawca nie uzyska dofinansowania z KFS na nowo przyjmowane osoby oraz takie, które są zatrudnione przez krócej niż sześć miesięcy.źródło: ShutterStock

Pracodawców będzie obowiązywał jeden wzór wniosku o dofinansowanie kosztów nauki. Obniżona będzie wysokość wsparcia na ten cel.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce poprawić zasady funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Jest to wydzielona część środków Funduszu Pracy, z której dofinansowane jest podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zarówno przez samego pracodawcę, jak i jego podwładnych. Pieniądze z KFS mogą być przeznaczone m.in. na kursy i studia podyplomowe, pokrycie kosztów egzaminów zawodowych czy badań lekarskich i psychologicznych.

Różne wymagania

Jedną z propozycji zmian jest wprowadzenie jednolitego w skali całego kraju wzoru wniosku o udzielenie wsparcia z KFS oraz określenie, jakie dokumenty trzeba do niego dołączyć. Obecnie przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia oraz instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.) i rozporządzenie dotyczące korzystania z środków funduszu wskazują jedynie, jakie elementy powinien on zawierać. Powiatowe urzędy pracy (PUP) mają więc różne wymagania w zakresie wniosku i dokumentów.

– Prowadzi to do takich sytuacji, że firma, która ma oddziały w różnych powiatach, w każdym z nich inaczej wypełnia formularz i musi dostarczyć inne dokumenty. Uporządkowanie tej kwestii ułatwi pracodawcom ubieganie się o dofinansowanie z KFS – przekonuje dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Analogiczne rozwiązanie ma być zastosowane również w stosunku do wzoru umowy zawieranej przez pracodawcę z PUP, na podstawie której następuje przekazanie środków. Ponadto doprecyzowane zostaną przepisy związane z naborem i rozpatrywaniem wniosków. W powiatach zwykle obowiązują różne terminy ich składania, a zdarzało się, że firmy miały czasem tylko kilka dni od ogłoszenia na złożenie formularzy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane