statystyki

Pieniądze z funduszu szkoleniowego nie dla nowo zatrudnionych

autor: Michalina Topolewska21.06.2016, 07:19; Aktualizacja: 21.06.2016, 08:44
Pracodawca nie uzyska dofinansowania z KFS na nowo przyjmowane osoby oraz takie, które są zatrudnione przez krócej niż sześć miesięcy.

Pracodawca nie uzyska dofinansowania z KFS na nowo przyjmowane osoby oraz takie, które są zatrudnione przez krócej niż sześć miesięcy.źródło: ShutterStock

Pracodawców będzie obowiązywał jeden wzór wniosku o dofinansowanie kosztów nauki. Obniżona będzie wysokość wsparcia na ten cel.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce poprawić zasady funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Jest to wydzielona część środków Funduszu Pracy, z której dofinansowane jest podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zarówno przez samego pracodawcę, jak i jego podwładnych. Pieniądze z KFS mogą być przeznaczone m.in. na kursy i studia podyplomowe, pokrycie kosztów egzaminów zawodowych czy badań lekarskich i psychologicznych.

Różne wymagania

Jedną z propozycji zmian jest wprowadzenie jednolitego w skali całego kraju wzoru wniosku o udzielenie wsparcia z KFS oraz określenie, jakie dokumenty trzeba do niego dołączyć. Obecnie przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia oraz instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.) i rozporządzenie dotyczące korzystania z środków funduszu wskazują jedynie, jakie elementy powinien on zawierać. Powiatowe urzędy pracy (PUP) mają więc różne wymagania w zakresie wniosku i dokumentów.

– Prowadzi to do takich sytuacji, że firma, która ma oddziały w różnych powiatach, w każdym z nich inaczej wypełnia formularz i musi dostarczyć inne dokumenty. Uporządkowanie tej kwestii ułatwi pracodawcom ubieganie się o dofinansowanie z KFS – przekonuje dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Analogiczne rozwiązanie ma być zastosowane również w stosunku do wzoru umowy zawieranej przez pracodawcę z PUP, na podstawie której następuje przekazanie środków. Ponadto doprecyzowane zostaną przepisy związane z naborem i rozpatrywaniem wniosków. W powiatach zwykle obowiązują różne terminy ich składania, a zdarzało się, że firmy miały czasem tylko kilka dni od ogłoszenia na złożenie formularzy.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane