statystyki

Zmiana zasad obliczania ulg i obniżania wpłat na PFRON już od 1 lipca 2016 r.

autor: Mateusz Brząkowski16.06.2016, 09:22; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:50
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Bardzo istotna zmiana dotyczy także wysokości wykorzystania ulgi na PFRON przez nabywcę do maksymalnie 50 proc. wysokości wpłaty, do której jest on zobowiązany w danym miesiącuźródło: ShutterStock

Tego dnia zacznie obowiązywać nowy wzór na ulgi oraz niższy limit ich uwzględniania przy płatnościach na fundusz. Za nieprawidłowości będą też kary.

Aktualnie obowiązkowe wpłaty na PFRON ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji u pracodawcy (sprzedający) zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającego co najmniej 30-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych:

- zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności, lub

- niewidomych, psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo lub z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Od 1 lipca 2016 r. zmiany w tym zakresie wprowadza nowelizacja (ustawa z 25 września 2015 r., Dz.U. poz. 1886) ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej: ustawa o rehabilitacji). Przede wszystkim postanowiono dookreślić sposób dokumentowania szczególnych schorzeń dla celów ustalania struktury zatrudnienia uprawniającej do wystawiania ulgi. Wystąpienie upośledzenia umysłowego, choroby psychicznej, epilepsji lub całościowych zaburzeń rozwojowych będzie dokumentowane wyłącznie orzeczeniem powiatowego/miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (a nie zaświadczeniem lekarskim, jak dotychczas). Jedynie w przypadku osób niewidomych możliwe będzie potwierdzenie choroby również w inny sposób (zaświadczeniem lekarza specjalisty o chorobie narządu wzroku).


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane