statystyki

Potrzebne jest stanowisko resortu rodziny lub inspekcji pracy

autor: Izabela Nowacka16.06.2016, 09:22; Aktualizacja: 16.06.2016, 10:06
Jeśli chodzi o sposób obliczania wynagrodzenia za okres urlopu ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, są dwie szkoły.

Jeśli chodzi o sposób obliczania wynagrodzenia za okres urlopu ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, są dwie szkoły.źródło: ShutterStock

Problem dotyczy sytuacji, gdy w jednym miesiącu pracownik jest nieobecny w związku z niezdolnością do pracy (i za ten czas przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek) oraz wykorzystuje urlop wypoczynkowy, nie przepracowując ani jednego dnia.

Jeśli chodzi o sposób obliczania wynagrodzenia za okres urlopu ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, są dwie szkoły. Część ekspertów uważa, że należy obliczyć wyłącznie wynagrodzenie za urlop ze stawki miesięcznej według rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego [...]. Kwotę pensji dzieli się przez miesięczny nominał i uzyskaną stawkę za godzinę pracy mnoży przez liczbę godzin urlopu. Tym samym nie należy stosować par. 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy [...]. Przepis ten zawiera schemat obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, gdy za pozostałą jego część pracownik otrzymał świadczenie chorobowe. Jest to wzór z podzielnikiem 30. Podstawą omawianego poglądu jest sformułowanie dotyczące przepracowanej części miesiąca. Skoro takiej części nie ma, gdyż pracownik pracy nie wykonywał, to ten wzór nie może być użyty.

Jednak w mojej opinii urlop wypoczynkowy traktuje się na równi z czasem przepracowanym, co wynika z art. 172 k.p. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zatem gdyby pracownik pracował zamiast wypoczywać, za część przepracowaną otrzymałby wynagrodzenie wyliczone według podzielnika 30. Poza tym nie ma w przepisach metody na obliczanie wynagrodzenia w stałej miesięcznej stawce, w razie wykorzystywania urlopu. Gdy w miesiącu pracownik pracuje i bierze urlop, nie oblicza się odrębnie wynagrodzenia za pracę i za czas urlopu.

Z kolei wynagrodzenie urlopowe wynikające z rozporządzenia urlopowego oblicza się ze składników zmiennych, co wynika wprost z brzmienia par. 9. Przepis ten mówi, że podstawę wymiaru dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa. Z kolei podstawa wymiaru jest zdefiniowana w par. 8 ust. 3 i jest nią suma wypłaconych pracownikowi w okresie 3 (lub maksymalnie 12) miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu składników wynagrodzenia innych niż wymienione w par. 7 (który mówi o tych przysługujących w stawce miesięcznej, w stałej wysokości).


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane