statystyki

Potrzebne jest stanowisko resortu rodziny lub inspekcji pracy

autor: Izabela Nowacka16.06.2016, 09:22; Aktualizacja: 16.06.2016, 10:06
Jeśli chodzi o sposób obliczania wynagrodzenia za okres urlopu ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, są dwie szkoły.

Jeśli chodzi o sposób obliczania wynagrodzenia za okres urlopu ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, są dwie szkoły.źródło: ShutterStock

Problem dotyczy sytuacji, gdy w jednym miesiącu pracownik jest nieobecny w związku z niezdolnością do pracy (i za ten czas przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek) oraz wykorzystuje urlop wypoczynkowy, nie przepracowując ani jednego dnia.

Jeśli chodzi o sposób obliczania wynagrodzenia za okres urlopu ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, są dwie szkoły. Część ekspertów uważa, że należy obliczyć wyłącznie wynagrodzenie za urlop ze stawki miesięcznej według rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego [...]. Kwotę pensji dzieli się przez miesięczny nominał i uzyskaną stawkę za godzinę pracy mnoży przez liczbę godzin urlopu. Tym samym nie należy stosować par. 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy [...]. Przepis ten zawiera schemat obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, gdy za pozostałą jego część pracownik otrzymał świadczenie chorobowe. Jest to wzór z podzielnikiem 30. Podstawą omawianego poglądu jest sformułowanie dotyczące przepracowanej części miesiąca. Skoro takiej części nie ma, gdyż pracownik pracy nie wykonywał, to ten wzór nie może być użyty.

Jednak w mojej opinii urlop wypoczynkowy traktuje się na równi z czasem przepracowanym, co wynika z art. 172 k.p. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zatem gdyby pracownik pracował zamiast wypoczywać, za część przepracowaną otrzymałby wynagrodzenie wyliczone według podzielnika 30. Poza tym nie ma w przepisach metody na obliczanie wynagrodzenia w stałej miesięcznej stawce, w razie wykorzystywania urlopu. Gdy w miesiącu pracownik pracuje i bierze urlop, nie oblicza się odrębnie wynagrodzenia za pracę i za czas urlopu.

Z kolei wynagrodzenie urlopowe wynikające z rozporządzenia urlopowego oblicza się ze składników zmiennych, co wynika wprost z brzmienia par. 9. Przepis ten mówi, że podstawę wymiaru dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa. Z kolei podstawa wymiaru jest zdefiniowana w par. 8 ust. 3 i jest nią suma wypłaconych pracownikowi w okresie 3 (lub maksymalnie 12) miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu składników wynagrodzenia innych niż wymienione w par. 7 (który mówi o tych przysługujących w stawce miesięcznej, w stałej wysokości).


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane