statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Kto może wystąpić do ZUS o abolicję zaległości w 2016 roku

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marek Opolski, Stanisław Żółkiewski16.06.2016, 09:17; Aktualizacja: 16.06.2016, 09:59
rekrutacja, praca, pracownik

. W sytuacji gdy w wyniku ponownej weryfikacji konta spółki, po przekazaniu potwierdzenia przelewu okaże się, że w momencie wydawania decyzji nie była widoczna wpłata błędnie oznaczona przez spółkę, postępowanie w sprawie przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie powinno zostać wznowione.źródło: ShutterStock

Razem z siostrą przyjęłyśmy spadek po naszym ojcu, który prowadził działalność gospodarczą. Niedawno otrzymałyśmy decyzje ZUS, którymi przeniesiono na nas odpowiedzialność za zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek, z którymi ojciec zalegał za lata 2006–2008. Czy istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenia takich należności? Czy wystarczy, że taki wniosek złożę tylko ja, czy powinna złożyć go również moja siostra?

W tej sytuacji najkorzystniejsze byłoby złożenie w ZUS wniosku o umorzenie należności na podstawie ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (dalej: ustawa abolicyjna). Co prawda termin na złożenie wniosku w większości przypadków upłynął, bowiem wynosił 24 miesiące liczone od dnia wejścia w życie ustawy, a więc od 15 stycznia 2013 r. Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od tej reguły. Wniosek o umorzenie można złożyć również w terminie 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji o odpowiedzialności spadkobiercy lub osoby trzeciej za zadłużenie, określającej wysokość zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia lub o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom, gdy decyzję tę ZUS wydał po dniu wejścia w życie ustawy abolicyjnej. W praktyce oznacza to, że ZUS nie może określić definitywnej daty, po której nikt już nie będzie uprawniony do złożenia wniosku o abolicję.

Odpowiadając na dalszą część pytania, należy stwierdzić, że umorzenie zadłużenia jednemu ze spadkobierców nie spowoduje wygaśnięcia długu pozostałych dłużników. W przypadku wystąpienia z wnioskiem o umorzenie należności przez jednego z odpowiedzialnych solidarnie spadkobierców zastosowanie znajdują przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Zgodnie z art. 373 k.c. zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku wobec współdłużników. Umorzenie należności na podstawie ustawy abolicyjnej stanowi swoiste zwolnienie z długu na wniosek jednego z dłużników solidarnych, zatem nie zwalnia z obowiązku uiszczenia zobowiązań przez pozostałych. 

Podstawa prawna

Art. 373 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.).

Art. 91 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane