statystyki

DPS nieprzygotowane na alkoholików

autor: Aleksandra Iwanowska15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.06.2016, 08:33
alkohol

Alkoholizm stanowi przeciw w skazanie do umieszczenia w domu pomocy społecznej.źródło: ShutterStock

Kierowanie osób uzależnionych od alkoholu do normalnych domów pomocy społecznej pozbawione jest większego sensu. Niestety , ta praktyka trwa już od lat. Potrzebne jest inne rozwiązanie. Nadużywanie alkoholu przez część mieszkańców domów pomocy społecznej stanowi obecnie jeden z poważniejszych problemów w funkcjonowaniu tych placówek.

Wszczynanie awantur, ubliżanie mieszkańcom i pracownikom, naruszanie nietykalności cielesnej członków personelu, niszczenie mienia, żebranie w trakcie wyjść poza dom, zakłócanie ciszy nocnej – to tylko niektóre problemy związane z przyjmowaniem pensjonariuszy z problem em  alkohol owym. W przypadku, gdy taka osoba wszczyna awanturę lub staje się agresywna wobec innych, personel może wezwać policję, której interwencja kończy się wystawieniem mandatu lub odwiezieniem do izby wytrzeźwień. Jednak czasami ze względu na odległość między izbą a domem lub z uwagi na stan zdrowia pensjonariusza nawet takie rozwiązanie nie jest możliwe.

Pomimo tego, że alkoholizm stanowi przeciw w skazanie do umieszczenia w domu pomocy społecznej, często zdarza się, że ośrodki pomocy społecznej i tak wydają decyzje o   skierowaniu uzależnionych do takiej placówki. Powód? Niejednokrotnie wybawia je to z kłopotu pracy z trudnym klientem. Tymczasem DPS nie są przygotowane do zajmowania się tego typu osobami chociażby z powodu braku specjalistycznej kadry.

Efekt jest taki, że dyrektorzy domów często stosują różne, nie zawsze zgodne z prawem, rozwiązania. Począwszy od wprowadzania całkowitego zakazu spożywania alkoholu na terenie placówki, aż po prowadzenie drobiazgowych kontroli mieszkańców, ich pokoi oraz wnoszonych rzeczy osobistych. Stosowane bywają także kary wobec tych, którzy łamią wewnętrzne regulaminy – np. zakaz wyjść i wstrzymanie wypłaty środków finansowych czy przeniesienie do pokoju o niższym standardzie.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane