Ustawa o emeryturach pomostowych zakłada, że będą one przysługiwać osobom spełniającym łącznie kilka warunków. Przede wszystkim muszą one rozwiązać stosunek pracy i być urodzone po 31 grudnia 1948 r. Przed 1 stycznia 1999 r. musiały co najmniej przez 15 lat wykonywać prace wászczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Kolejny warunek wymaga aby przechodzący na emeryturę pomostową skończył 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Konieczny będzie też odpowiedni staż ubezpieczeniowy - 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn.
Dla pewnych grup zawodowych ustawa przewiduje łagodniejsze wymogi co do wieku emerytalnego i liczby przepracowanych lat. Są to m.in.: piloci i personel pokładowy samolotów, dokerzy, hutnicy zatrudnieni przy wielkich piecach, maszyniści. Muszą mieć oni ukończone 50 lat (kobiety) lub 55 lat (mężczyźni). Natomiast 10- letni staż pracy wystarczy np. nurkom, ratownikom górskim, rybakom morskim, osobom zatrudnionym bezpośrednio przy przetwórstwie materiałów zawierających azbest.
Jednak po wygaśnięciu ustawy także te grupy utracą prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę, mimo że będą wykonywać takie same prace jak ich koledzy kilka lat wcześniej. Zdaniem związkowców jest to dowód, że w ustawie o "pomostówkach" decydujące znaczenie mają nie względy medyczne, które jako jedyne wskazuje rząd, lecz potrzeba zmniejszenia wydatków budżetowych.
Przy ocenie prawa do "pomostówki" szczególne istotna będzie definicja pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Od 1 stycznia 2009 r. prawo do odejścia na wcześniejszą emeryturę utraci większość nauczycieli
Prace w szczególnych warunkach to takie, które związane są z czynnikami ryzyka mogącymi z wiekiem powodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Prace te muszą, mimo zastosowania profilaktyki, stawiać przed pracownikami wymagania przekraczające ich możliwości zdrowotne związane z procesem starzenia się, co istotnie utrudni pracę na dotychczasowym stanowisku. Załącznik do ustawy zawiera 37 pozycji prac w szczególnych warunkach. Są to m.in. prace: przy przeróbce węgla oraz rud metali, urabianiu minerałów skalnych, pod ziemią, przy obsłudze pieców odlewniczych, przy kuciu ręcznym w kuźniach, przy przeładunku statków, przy poszukiwaniu ropy naftowej, w podziemnych kanałach ściekowych, przy przetwórstwie azbestu.
Za prace w szczególnym charakterze ustawa uznaje takie, w których od sprawności pracownika zależy bezpieczeństwo publiczne, życie i zdrowie innych. Do wykonujących je zaliczani będą m.in.: maszyniści, piloci, operatorzy żurawi i reaktorów jądrowych, elektromonterzy usuwający awarie, nauczyciele ośrodków wychowawczych i schronisk dla nieletnich, personel domów pomocy społecznej, personel medyczny oddziałów psychiatrycznych i zespołów operacyjnych i anestezjologii pracujący na ostrych dyżurach.
Od 1 stycznia 2009 r. prawo do odejścia na wcześniejszą emeryturę utraci większość nauczycieli (przede wszystkim pracujący przy tablicy), artyści (np. muzycy), dziennikarze, znaczna grupa pracowników kolei (m.in. kasjerki czy konduktorzy), kierowcy autobusów miejskich, tramwajów, ciężarówek. W sumie możliwość zakończenia pracy zawodowej o 5 lat wcześniej będzie miało niecałe 250 tys. osób, czyli o ok. 800 tys. mniej niż obecnie.
Uzasadnieniem rządu dla dość drastycznego ograniczenia liczby osób uprawnionych do wcześniejszych emerytur są, poza względami medycznymi, względy budżetowe i demograficzne. Według wyliczeń MPiPS w sumie koszt "pomostówek" wyniesie 12,7 mld zł. Resort pracy podkreśla, że i tak liczba emerytów w Polsce będzie stale rosła.
Po śmierci osoby pobierającej emeryturę pomostową jego najbliżsi będą mieli prawo do renty rodzinnej oraz dodatku dla sierot
Uprawnieni do "pomostówki" otrzymają świadczenie w wysokości 100 proc. emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat, która byłaby waloryzowana według tych samych zasad co emerytury i renty z FUS.
Po śmierci osoby pobierającej emeryturę pomostową jego najbliżsi będą mieli prawo do renty rodzinnej oraz dodatku dla sierot.
Ustawa przewiduje rekompensatę dla osób, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r., co najmniej 15 lat przepracowały w szczególnych warunkach a teraz stracą prawo do wcześniejszej emerytury. Rekompensata ma podwyższać podstawę obliczenia emerytury, ale na razie nie wiadomo według jakich zasad będzie się to odbywać.
Gdyby ustawa o "pomostówkach" nie weszła w życie od 1 stycznia 2009 r.(np. z powodu weta prezydenta), nikt nie mógłby odejść na wcześniejszą emeryturę. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, dająca takie prawo, wygasa bowiem z końcem 2008 r.
a(2008-11-13 10:51) Zgłoś naruszenie 00
do 17 . Jestes z Białegostoku ? Niczego nie będzie ...
Odpowiedz54r(2008-11-13 09:41) Zgłoś naruszenie 00
My kochany rządzie - nie ciemna masa . Nie wciskajcie nam bzdur , bo my i tak w te wasze brednie nie uwierzymy. Byliśmy ciemni kiedy p.Tusk wciskał nam kłamstwa a my w nie uwierzyliśmy - ale nie teraz!!! To jest fałsz!!!. Dlaczego pozostawia przywileje mundurowym, nic nie robi z KRUS-em o SB-ekach też nic się nie wspomina - czyżby liczył na ich głosy? BRAK SPRAWIEDLIWOSCI - a na to nigdy się nie zgodzimy. MY z długim stażem pracy.
Odpowiedz1949(2008-11-13 10:59) Zgłoś naruszenie 00
Do wszystkich mądrali - po 40 latach pracy należy się emerytura bez łaski. Tak jest w całej niemal Europie. Ustawa emerytalna jest zła i należy ją zmienić w zasadniczych zapisach. To że brakuje pieniędzy to nie jest wina emerytów, tylko tych co wysyłali na emerytury osoby, które jej nie wypracowały.
Odpowiedzniccolo51(2008-11-13 10:23) Zgłoś naruszenie 00
Wielkie nieporozumienie! Emer. pomostowe w myśl ustawy emer. miały dotyczyć osób, które przed wejściem w życie ustawy (1999r.) jeszcze nie przepracowały 15 lat w szczególnych warunkach/charakterze a urodziły się w latach 49-68. Tym osobom, które spełniły to oraz przepracowały 20K/25M przed 1999r. należą się emerytury z art. 184 ustawy. Jest tylko do spełnienia warunek osiągnięcia odpowiedniego wieku emeryt., co może nastąpić również po 2008r. Zmiana strategii wobec roczn. 49-68 jest, w mojej opinii, ewidentnym naruszeniem prawa. Pomostowe miały wyjaśnić ich przyszłość w oparciu o dotychczasowe reguły, zaś pod pretekstem nowej ustawy wyrugowano z praw ok. 800 tys. pracowników opowiadając populistyczne bajki o kryteriach medycznych. Współczesny zecer nie ma kontaktu z ołowiem , bo składa tekst elektronicznie. Można go zatem wykreślić. Nauczyciel pracuje w zbrutalizowanej i chuligańskiej szkole, jakiej nie było 25 lat temu. Dlaczego więc przestał to być szczeg. charakter pracy?!
OdpowiedzAndrzej(2008-11-13 11:02) Zgłoś naruszenie 00
Wszystkich którzy chca przywilejów dla nielicznych prosze o zapoznanie się podstawową zasadą działania w imieniu narodu:iura non in singulas personas, sed generaliter constituuntur - praw nie ustanawia się dla poszczególnych osób, lecz dla ogółu
OdpowiedzAsia i Robert.(2008-11-13 10:50) Zgłoś naruszenie 00
Ci,którzy chcą wcześniejszych emerytur-DLA SIEBIE!-obrażają:Sejm,Senat, Premiera,rząd-wybrane w sposób demokratyczny z woli narodu polskiego-ubliżają tym który ten rząd popierają -a co najgorsze!- wypowiadają się nie we własnym imieniu-tylko UZURPUJĄ sobie prawo do wypowiadania się w imieniu nas wszystkich to jest za cały naród lub społeczeństwo!-Pytamy się -kto wam dał do tego prawo ?Takiego prawa nie macie ani wy ani związki zawodowe,które reprezentują tylko swoich członków.Wasze żądania i krzyki za utrzymaniem (dla was) niesłusznych przywilejów nie wszystkim się podobają-o tym należy pamiętać!My którzy się z wami nie zgadzamy też jesteśmy i żyjemy i mamy do swoich poglądów też prawo!
OdpowiedzAlija-też prawnik.(2008-11-13 10:34) Zgłoś naruszenie 00
23:niccolo51.Odpowiedż.-Widać,że jesteś nauczycielem-bo bronisz partkularnie swojej grupy zawodowej-przy czym obrażasz młodzież polską-przecież zdecydowana większość nie jest huliganerią.Zastanów się "pożal boże nauczycielu"-co PISZESZ!Natomiast reszta to bzdury -widać,że jesteś laikiem prawniczym.
OdpowiedzDecyzja PO jest ok(2008-11-13 10:19) Zgłoś naruszenie 00
PKP walczy o kilkutysięczne wcześniejsze emerytury
OdpowiedzPracownik prywatnych firm Lewiatan i BCC ma harować
do 65 roku życia i dostać emeryturę 800 zł netto
a
pracownik PKP ma odejść w wieku 55 lat i
dostać 3000 netto emerytury miesięcznie
rzeczywiście
warto o to walczyć uprzywilejowanym
nikt z harujących w sektorze prywatnym was nie poprze
strajk ogólnopolski - ja się do was nie przyłączę
wolę sama zarabiać kilka tysięcy niż walczyć o obce rodzinki, które
chcą kilkutysięcznych wcześniejszy emeryturek
Prawnik.(2008-11-13 10:23) Zgłoś naruszenie 00
11 i 13.Polka -Odpowiedż-proszę nie pisać bzdur:Ustawa pomostowa jest nowym prawem i nie obraża-czyli potocznie:"łamie"-żadnego dotychczasowego prawa.Każde prawo może obowiązywać tylko w określanym przez ustawodawcę czasie - tak jest z dotychczasowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi przepisów przyznających wcześniejsze emerytury:t.j.do 31 grudnia 2008 roku włącznie.
OdpowiedzKRP(2008-11-13 10:15) Zgłoś naruszenie 00
Wcześniejsze emerytury były hurtowo przyznawane przez komunistyczne władze PRL,a powodowane kryzysem gospodarczym i strachem przed bezrobociem głównie w latach 80-tych ubiegłego wieku.Popieranie tego reliktu komunizmu jest akceptacją socjalizmu i istniejących nieuzasadnionych przywilejów.Pozostawienie tych przywilejów spowoduje po kilku latach degrongeladę gospodarczą państwa polskiego.Nie ma takiego kraju w Europie w którym emeryci stanowili by 1/3 społeczeństwa-przypomina to liczbę szlachty polskiej w 18 wieku.Było bardzo dużo szlachty -tylko że bardzo biednej-to samo jest obecnie z polskimi emerytami.Reforma emerytalna dotknie też służby mundurowe i KRUS(tutaj jest faktycznie duży opór PSL)-ale ten projekt będzie jeszcze omawiany-jak wiem PO z reformy KRUS też nie zrezygnowało tak jak z niefinansowania partii politycznych przez budżet i większościowej ordynacji wyborczej do Sejmu.Na każdą reformę trzeba jednak znależć większość parlamentarną.Trzeba unowocześniać kraj małymi krokami.
OdpowiedzPopoeram nową ustawę(2008-11-13 10:16) Zgłoś naruszenie 00
PO przeglosuje ustawę w senacie.
OdpowiedzBardzo dobre rozwiązanie.
PKP magazynierzy, asjerki, administracja - dlaczego im wolno dać wcześniejsze emerytury a
magazynierom z prywatnych hurtowni nie wolno.
Kasjerka PKP pracuje na zmiany, ale markety też są czynne 24 h na dobę
i tu to nie ma trudnych warunków?
Niesprawiedliwości pora czas skończyć.
Jak nie podoba się praca w PKP to
zaprawszam do marketów i hurtowni prywatnych, dowiecie się co to jest
harówka za nędzne grosze np. 900 zeta miesięcznie
pamietliwy(2008-11-13 10:12) Zgłoś naruszenie 00
18 -> obecny projekt ustawy emerytalnej o pomostowkach jest projektem de facto PiSu - proponuje przypomniec sobie co mowil Posel Gosiewski przed wyborami w emeryturach - ze juz nie bedzie wczesniejszych i ze rzad (wtedy Pisu) sie na wczesniejsze nie zgodzi.
OdpowiedzProsze jak im sie zmienilo!!
Tak jak sie zmienia prezydentowi, ktory tydzien temu jeszcze twardo mowil zawetuje, a teraz juz mowi ze nie zawetuje i ze nigdy nie obiecywal weta
54 r.(2008-11-13 09:56) Zgłoś naruszenie 00
Emerytura za lata przepracowane 35k i40 m dość odłożyliśmy aby nas pozbawili.słusznej emerytury.Niech przeprowadzą reformę KRUS służby mundurowe,dlaczego to jest temat zakazany w mediach i sejmie czyżby się bali PSL.Popieram związkowców niech premier rozmawia o tematach dotyczących ludzi
Odpowiedzkarolmaks(2008-11-13 09:29) Zgłoś naruszenie 00
GP nie powinna powtarzać bzdurnych komunikatów PAP,że w razie nie wejścia w życie ustawy o emeryturach podmostowych,w 2009 r NIKT nie przejdzie na wcześniejszą emeryturę.Przejdą duże grupy osób,np.górnicy.
OdpowiedzD.P.(2008-11-13 09:58) Zgłoś naruszenie 00
1:a.Odpowiedż-W razie weta Prezydenta nie będzie projektu rządowego o przedłużeniu przepisów dotychczasowych.Jest to decyzja OSTATECZNA.
OdpowiedzTHK(2008-11-13 09:36) Zgłoś naruszenie 00
Do 2.Ciekawe jak Ci sie bedzie podobać ,jak na 2 lata przed emerytuą dowiesz się,że będziesz pracować jeszcze 10 lat dłużej!Wszystko przed Tobą!
OdpowiedzEla(2008-11-13 11:13) Zgłoś naruszenie 00
Czy ta ustawa o pomostówkach znosi prawo przejścia na emeryturę dla kobiet, które ukończą 55 lat, mają min.30 lat pracy i nie należą do OFE?
OdpowiedzPolka(2008-11-13 09:25) Zgłoś naruszenie 00
Na przygotowanie odpowiednich ustaw regulujących te sprawy było wystarczająco dużo czasu ale skoro tego nie zrobiono należy to zrobić bez pośpiechu ze spokojem nie łamiąc prawa i nie krzywdząc ludzi.Próba schowania tego pod dywan to nie jest poważne rozwiązanie problemu dotyczącego żywych ludzi Obywateli tego kraju.A to rozwiązanie które jest proponowane to łamanie polskiego prawa .Panowie Senatorowie przecież wy bierzecie pensję za pracę, więc zainteresujcie się tą sprawą.
OdpowiedzDlazcego pismaki robią nam wodę z mósgu?(2008-11-13 09:18) Zgłoś naruszenie 00
"Gazeta Prawna" i takie bzdury powielacie???
OdpowiedzNic nie wygasa. Ustawa obowiązuje dalej. I kropka. Proste jak drut.
Dlaczego pismaki robią nam wodę z mózgu?(2008-11-13 09:20) Zgłoś naruszenie 00
Gazeta Prawna" i takie bzdury powielacie???
OdpowiedzNic nie wygasa. Ustawa obowiązuje dalej. I kropka. Proste jak drut.