statystyki

Wpłaty na PFRON bez modyfikacji

autor: Michalina Topolewska09.06.2016, 07:25; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:56
Składkę do PFRON musi odprowadzać firma, która ma minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Składkę do PFRON musi odprowadzać firma, która ma minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.źródło: ShutterStock

Resort rodziny nie przewiduje podwyższenia z 25 do 50 liczby pracowników, których zatrudnienie zwalnia firmę z obowiązku płacenia na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), ponieważ zmniejszyłoby to wpływy do jego budżetu.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Krzysztofa Michalkiewicza, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, na interpelację (nr 2963) złożoną przez posła Piotra Kaletę. Proponował w niej zmianę art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 127 poz. 721 ze zm.).

Zgodnie z nim składkę do PFRON musi odprowadzać firma, która ma minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a nie osiąga 6 proc. wskaźnika zatrudnienia osób z uszczerbkiem na zdrowiu. Poseł wskazuje, że pracodawcy, aby uniknąć płacenia na fundusz, próbują obejść przepisy, np. dzieląc przedsiębiorstwo na dwa mniejsze. Dodatkowo powyższy zapis hamuje rozwój firm, które ze względu na rodzaj prowadzonej działalności nie mogą zatrudniać niepełnosprawnych pracowników. W związku z tym proponuje, aby składka na PFRON była obowiązkowa dla pracodawców mających minimum 50 podwładnych.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane