500 zł na dziecko może obniżyć wczasy pod gruszą

autor: Michalina Topolewska09.06.2016, 10:24; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:57
Wakacje, pieniądze, skarbonka

Część ekspertów uważa, że pracodawca może, ale nie musi uwzględniać świadczenia wychowawczego przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS.źródło: ShutterStock

Od kwietnia rodzice mogą się ubiegać o 500 zł na dziecko. Pracodawcy zaś zastanawiają się, czy te wypłaty powinny mieć wpływ na przyznawanie zakładowych świadczeń socjalnych – w tym m.in. dopłat do letniego wypoczynku. Świadczenie wychowawcze przyznawane jest w kwocie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód w rodzinie. Na pierwsze dziecko przysługuje zaś tylko osobom nieprzekraczającym limitów dochodowych. Od kwietnia wnioski o wypłatę złożyło ok. 2,5 mln osób.

W tej sytuacji wielu pracodawców się zastanawia, czy 500 zł wypłacone pracownikom powinno mieć wpływ na wysokość pomocy finansowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Problem ten jest szczególnie aktualny teraz, bo tuż przed wakacjami wniosków od pracowników – w tym również otrzymujących świadczenie wychowawcze – może być więcej. Wielu z nich występuje bowiem o dofinansowanie letniego wypoczynku z funduszu socjalnego.

Zdaniem ekspertów decydujący głos w tej sprawie należy do samego pracodawcy, który w regulaminie ZFŚS powinien określić, czy uzyskiwanie przez pracownika świadczenia wychowawczego będzie brane pod uwagę przy wydatkowaniu pieniędzy z funduszu. Co do zasady bowiem przy przyznawaniu oraz ustalaniu wysokości świadczeń z funduszu pracodawca powinien wprowadzić kryteria socjalne do ich przyznawania, dotyczące np. sytuacji materialnej i rodzinnej pracownika (nie dotyczy to jedynie świadczeń przyznawanych z ZFŚS po równo na zasadzie powszechnej dostępności, jak np. wyjazdy integracyjne).

Część ekspertów uważa, że pracodawca może, ale nie musi uwzględniać świadczenia wychowawczego przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS. Wskazują jednak, że powinien to zapisać w regulaminie funduszu. Pojawiają się też opinie, że nawet jeśli takiego zapisu nie wprowadzi, to i tak będzie musiał je uwzględniać, bo dodatkowe 500 zł niewątpliwie poprawia sytuację materialną pracownika.

Inaczej jest natomiast, jeśli w swoim regulaminie pracodawca przesądzi, że świadczenie z programu 500+ nie wpływa na kryteria przyznawania pomocy finansowej z ZFŚS. Teoretycznie w takim przypadku wszystko jest również w porządku, jednakże eksperci zwracają uwagę, że może to budzić wątpliwości w kontekście zasady równego traktowania pracowników.

Problem: Jednym z najpopularniejszych świadczeń przyznawanych pracownikom zatrudnionym w firmach, w których działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), jest dofinansowanie do letniego wypoczynku. Wśród osób starających się o takie wsparcie są również rodzice, którzy od kwietnia mogą ubiegać się o świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Wypłaty z rządowego programu już ruszyły, a wielu pracodawców zastanawia się teraz, czy powinno to mieć wpływ na wysokość przyznawanej rodzicom pomocy finansowej z ZFŚS – zresztą nie tylko tej przeznaczonej na wsparcie wczasów pod gruszą. Kwestia ta nie została uregulowana w ustawie z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) ani poprzez zmianę w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.). Zdaniem ekspertów pracodawca może brać pod uwagę to, że uzyskiwanie świadczenia wychowawczego poprawia sytuację materialną pracownika. Tym samym może to skutkować niższą kwotą wsparcia z ZFŚS. Możliwe jest też odwrotne rozwiązanie, w którym 500 zł na dziecko nie będzie traktowane jako dochód. Warto, aby wzajemne relacje między świadczeniami z ZFŚS oraz z rządowego programu były określone w regulaminie korzystania z funduszu.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • asan(2016-11-17 19:10) Zgłoś naruszenie 73

  500+ to nie dochód i nie brutto tak mówi ustawa. Było już kilka postanowień sądu w takich i podobnych sprawach. Doliczać nie musisz. Pracodawca (fundusz socjalny) również nie powinien pytać o 500+ bo każdy ma prawo do własnych poglądów w tej sprawie i nikt Cię nie zmusi do pobierania obowiązkowego 500+.

  Odpowiedz
 • kancelaria(2016-11-26 08:54) Zgłoś naruszenie 56

  Jeżeli chodzi o 500+ nie wliczamy do dochodu podczas wyliczania dla zfśs. To nie jest dochód, nie jest również opodatkowany. Tak interpretują US, PIP oraz ministerstwo, było też kilka rozpraw z pracodawcami min. Biedronka która musiała uznać tę rację. Pracodawcy można podać informację o pobieraniu 500+ jednak nie wliczamy do dochodu na członka rodziny. Tyle.

  Odpowiedz
 • Spencer@Goch(2016-12-10 13:44) Zgłoś naruszenie 44

  Do 500 plus komisja socjalna nic nie ma, jeżeli wyłudzają taką informację należałoby zgłosić to prokuraturze.

  Odpowiedz
 • Mirek(2016-12-09 15:52) Zgłoś naruszenie 34

  U nas też chciano z zapomóg socjalnych zabrać ludziom otrzymującym 500+ jednak po wykładni ministerstwa zrezygnowano, tak aby nie zabierać ludziom z tej puli dla dzieci. Tak po prawdzie to wyszło kto największym jest zawistnikiem.

  Odpowiedz
 • rad(2016-12-11 09:15) Zgłoś naruszenie 13

  Nie wliczamy do dochodu. Jest w ustawie, wyjaśnił minister, mówił o tym Duda, mówiła Szydło i nawet PO akurat z tym się zgodziło. Po za tym, byłoby to nie logiczne aby fundusz działający dla dobra pracowników i ich rodzin działał przeciwko nim. To są groszowe sprawy, a zwykle zakładowe fundusze borykają się z trudniejszymi problemami. Po za tym gdyby 500+ było dochodem to wykazywano by to na PITach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane