statystyki

ZUS oficjalnie podpowiada, jak nie płacić składek ze zlecenia

autor: Paweł Ziółkowski09.06.2016, 10:27; Aktualizacja: 09.06.2016, 10:33
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

ZUS, emerytury, pieniądze, złotówkiźródło: ShutterStock

Wskazówkę można znaleźć w internetowym poradniku dotyczącym umów cywilnoprawnych. Płatnikom nie pozostaje więc nic innego, jak z niej skorzystać... Ale niektórzy mówią: ostrożnie!

Od początku 2016 r. zasady oskładkowania umów-zleceń potrafią płatnikom spędzać sen z powiek. Pisaliśmy już, że nowe przepisy wymagają od przedsiębiorców wiedzy nie tylko o tym, gdzie będzie zatrudniony dodatkowo ich zleceniobiorca, lecz także czy inna firma wypłaci mu wynagrodzenie (DGP nr 3 z 7 stycznia 2016 r.). Nie wdając się w szczegóły, można powiedzieć, że nikt nie ma pewności działania. Nikt nie jest w stanie stwierdzić z całą pewnością, czy zleceniobiorca posiada odpowiedni zbieg tytułów ubezpieczeniowych, aby nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach można w dość łatwy sposób uniknąć przynajmniej części składek, a podpowiedź, jak to zrobić, można znaleźć w poradniku zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej ZUS. Wystarczy zawrzeć przynajmniej dwie umowy-zlecenia, z których z jednej będzie wypłacane wynagrodzenie w wysokości 1850 zł.

Kilka kontraktów

Aby nie podlegać składkom z tytułu umowy-zlecenia, wystarczy mieć inny tytuł ubezpieczeniowy, w tym m.in. inną umowę-zlecenie. Od 1 stycznia 2016 r. istnieje dodatkowy wymóg – z innego tytułu ubezpieczenia należy osiągać podstawę wymiaru składek w kwocie co najmniej 1850 zł (równowartość ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Przepisy mówią o równoległym wykonywaniu kilku umów-zleceń, ale nie określają, czy muszą być one zawarte z różnymi podmiotami. Przez lata płatnicy zastanawiali się, czy należy angażować podmiot zewnętrzny, czy też wystarczy po prostu zawrzeć dwie umowy. W lepszej sytuacji byli i są właściciele kilku podmiotów – każda spółka jest odrębnym płatnikiem, więc w jednej była zawierana umowa-zlecenie (od 1 stycznia 2016 r. z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym), od której były odprowadzane składki ZUS, a w drugiej zawierano kolejną umowę-zlecenie, już bez składek społecznych.

Nie każdy jest jednak w tak komfortowej sytuacji. Jeżeli ktoś nie ma dwóch spółek, kluczowe staje się pytanie, jak potraktować dwie umowy-zlecenia zawarte między tymi samymi podmiotami? Okazuje się, że problem można uznać za rozstrzygnięty. ZUS w swoim poradniku („Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz ustalania podstawy wymiaru składek osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych”; przykład 7 na str. 13) pisze bowiem, że umowy między tymi samymi stronami są traktowane tak jak umowy między różnymi podmiotami, pod warunkiem że ich przedmiot (obowiązki stron) jest inny. [ramka]

Takiego bonusu ze strony ZUS raczej nikt się nie spodziewał. Jest to niemal zachęcanie do optymalizacji w zakresie składek, dlaczego więc z niej nie skorzystać. Zamiast zawierać umowę na 10 000 zł i płacić od niej cały ZUS (składki społeczne i składka zdrowotna) lepiej jest zawrzeć dwie umowy. Jedną na 1850 zł (opłacane pełne składki z wyjątkiem chorobowej), a drugą na 8150 zł (wymagana tylko składka zdrowotna) – oczywiście w obu przypadkach należy także odprowadzić podatek dochodowy. Naturalnie umowy powinny mieć inny przedmiot (nie wynika to co prawda z przepisów, ale w poradniku ZUS wyraźnie to zaznaczył). Z tym jednak nie powinno być większego problemu – można przecież np. zawrzeć pierwszą umowę na sprzątanie, a drugą na czynności doradcze.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • tomtom(2017-09-10 13:27) Zgłoś naruszenie 31

  p.majko..chyba nigdy nie prowadziła pani włanej działalności..czuć z daleka..

  Odpowiedz
 • Majka(2016-06-09 13:20) Zgłoś naruszenie 14

  Pamiętaj jednak zleceniobiorco, że jak ci się zdarzy paromiesięczne zwolnienie to dostaniesz chorobowe od kwoty 1850 zł brutto, a niech przytrafi ci się renta po ciężkiej chorobie ,to też będzie liczona od 1850 zł brutto, a jak ci się zemrze w młodym wieku to twoje dzieci dostaną po tobie bardzo niską rentę rodzinną. Nie ma nic za darmo.

  Odpowiedz
 • Właściciel(2017-11-02 17:13) Zgłoś naruszenie 00

  jak nie płacić zus http://wyoming.com.pl/ dowiesz się szczegółowo przeglądając stronę naszej kancelarii. Gdzie wszystko szczegółowo zostało opisane .

  Odpowiedz
 • Ola(2017-01-18 15:56) Zgłoś naruszenie 04

  Ja się kontaktuję w kwestiach zusu z naszym firmowym doradcą panem danielem kaparuk. zawsze nam fachowo udziela pomocy i radzi jak i co zrobić.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dagmara(2017-02-02 15:50) Zgłoś naruszenie 03

  My też pracujemy z panem Danielem. Odpowiedni człowiek znający się na kwestiach zusowskich nie od dziś. Również polecamy gorąco :)

  Odpowiedz
 • agarah(2018-07-31 22:45) Zgłoś naruszenie 00

  Te oficjalne poradniki ZUS-u są nic nie warte. Mylą w nich pojęcia ubezpieczenia chorobowego i zdrowotnego

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane