Kiedy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie chorobowe zamiast zasiłku wypadkowego

autor: Izabela Nowacka11.06.2016, 07:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:55
wypadek przy pracy

Zbadanie wszystkich okoliczności i przyczyn wypadku w pracy, przesłuchanie świadków, zebranie dowodów, opinii lekarskiej to procedury często wymagające czasu.źródło: ShutterStock

Nasz pracownik miał wypadek w miejscu pracy. Zespół powypadkowy jeszcze nie skończył dochodzenia i brakuje ostatecznego protokołu. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzeń, a pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Jakie świadczenie mu wypłacić - zwykłe wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego? Co zrobić, jeśli wypłacimy wynagrodzenie chorobowe, a potem się okaże, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy?

ODPOWIEDŹ

Izabela Nowacka ekspert od wynagrodzeń

Izabela Nowacka ekspert od wynagrodzeń

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zanim zespół powypadkowy stwierdzi wypadek przy pracy, nie ma podstawy do wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Należy więc wypłacić wynagrodzenie chorobowe, a dopiero po uzyskaniu protokołu powypadkowego przekwalifikować wynagrodzenie na zasiłek, skorygować raporty do ZUS i wypłacić wyrównanie.

Definicję wypadku przy pracy zawiera ustawa z o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

1) w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż wyżej wymienione, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;

2) podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;

3) przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, któremu pracownik uległ przy pracy, dokonuje powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy. Zespół ten w terminie 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku sporządza protokół powypadkowy, w którym stwierdza, czy zdarzenie było wypadkiem przy pracy, czy też takiego charakteru nie miało. Jeżeli mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy, wskutek którego pracownik stał się niezdolny do pracy, poszkodowanemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane