statystyki

Będą zmiany w nadzorze nad prywatnymi domami opieki dla seniorów

autor: Michalina Topolewska07.06.2016, 07:23; Aktualizacja: 07.06.2016, 08:34
Pensjonariuszka domu seniora

Obecnie standardy obowiązują jedynie samorządowe domy pomocy społecznej (DPS).źródło: ShutterStock

Resort rodziny rozważa nowelizację przepisów, która zaostrzyłaby standardy obowiązujące niepubliczne placówki dla seniorów. Możliwe, że będą one musiały zapewniać określony wskaźnik zatrudnienia personelu. Nowe regulacje w tym zakresie zapowiada Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w odpowiedzi na pismo dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (RPO). Jego wystąpienie było spowodowane nasileniem przypadków drastycznych nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad starszymi osobami. Do niewłaściwego traktowania seniorów dochodziło m.in. w prywatnym domu opieki w Trzciance, który działał legalnie i podlegał kontroli ze strony wojewody.

Ministerstwo wskazuje, że w ramach stałej współpracy z wydziałami polityki społecznej urzędów wojewódzkich, na bieżąco są zgłaszane problemy, jakie napotykają w trakcie nadzoru nad tego typu placówkami. To zaś niejednokrotnie skutkuje zmianą przepisów prawa usprawniających pracę służb kontrolnych. Przykładowo w celu wyeliminowania przypadków utrudniania lub udaremniania kontroli, podczas ostatniej nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.), wprowadzony został do niej art. 127a, który daje inspektorom wsparcie ze strony policji.

Dodatkowo po wykrytych nieprawidłowościach w Trzciance, resort zebrał od wojewodów informacje o prowadzonych kontrolach, które są teraz analizowane. Wśród rozważanych zmian, które mogłyby poprawić opiekę nad seniorami, resort wymienia wprowadzenie określonego wskaźnika zatrudnienia i kwalifikacji personelu zatrudnionego w prywatnych placówkach. Obecnie standardy w tym zakresie obowiązują jedynie samorządowe domy pomocy społecznej (DPS).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Irek(2016-06-26 17:23) Zgłoś naruszenie 10

  Nigdy nie rozumiałem uwielbienia Polaków do domów opieki - każdy tylko mówi, ze muszą być nowocześniejsze i lepsze, pewnie i tak, bo zostajemy w opiece nad seniorami daleko w tyle, ale jakoś cisza jest nad tematem tego jak poprawić komfort życia tym osobom, które chcą mieszkać we własnych domach. Bardzo mało prasa pisze o tym jak dostosować domy do potrzeb osób starszych, jakie rozwiązania zastosować np. w zakresie podawania leków itp. A szkoda, ja sam szukałem takich informacji, bo nie chcieliśmy oddawać mamy do domu opieki, zwyczajnie nas na to nie stać. Ciekawy poradnik połączony ze sklepem znalazłem na stronie Perfekton. Trochę zainwestowałam kupiłem potrzebne rzeczy i obywa się bez domu opieki. I mamma zadowolona, bo została wśród swoich i my, bo mamy ja blisko.

  Odpowiedz
 • radosław(2016-08-12 17:55) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo ważne by wybrać dobry ośrodek, dlatego cieszą takie zmiany. Ciągle takich bardzo dobrych ośrodków jest stosunkowo mało. Zapiecek we Wieliczce, Zabierzowie Bocheńskim, Myszkowie, Rogoźniku i pewnie jeszcze kilka osrodków których nie znam. To ciągle elita ośrodków

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • JOanna(2017-10-25 14:24) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety,nie zawsze się uda.Moja mama choruje na Parkinsona,rok temu zaczęły się upadki,potłuczenia,złamania,wymaga opieki 24 .Wystarczy,że wyszłam dla niej po zakupy,a mama chciała wstać i się przewróciła.Sama nie podołam,mam jeszcze nieletnie dziecko.Opiekun w dzien niczego nie zmienia,w nocy majątek.Mieszkać razem,ale jak do pracy mam pójsc? Opieka 24 okazała się nie trafiona,pomijam fakt płacenia,pani zawsze chce miec 2 godziny wolne każdego dnia,niedziele też.Zrozumiałe,musi odpocząc,ale co wtedy z chorym pacjentem,jesli mnie nie ma? Jak pójdzie do toalety? Jak się wykąpie? Ubierze? Jak opiekunka zachoruje wtedy jest dopiero akcja.Pozostał tylko profesjonalny dom opieki,na co sama mama chętnie przystała.I tu się zaczynają schody.Piękne,ładne budynki a w nim beznadziejny personel ,który non stop pali fajki,który zostawia błagających pacjentów o szklane wody i wychodzi.Setki razy podnosiłam pomagałam obcym ludziom,zero obiecanej rehabilitacji,zero atrakcji typu zajęcia plastyczne,brak ksiazek,kwiatów.Normalnie wiezienie.Po 2 miesiącach dali mamie cos na uspokojenie,żeby ta biedna spokojna i tak kobieta przestała już chodzi,mowic itd.Bo chciała isc na spacer,a tam nie wychodzi się na spacer.Masakra. Zabrałam ją,i tym razem kierowałam się dużą ilościa opini autentycznych,dzwoniłam do ludzi którzy mieli rodziców w wybranym przeze mnie domu,teraz mama jest na turnusie próbnym.Wygląda ok,są atrakcje,rehabilitacja,spacery,ale szczerze bardzo się boję,a przeciez powinna to być spokojna jesień życia,szczególnie że koszty są ogromne.Zwrócić uwage trzeba bardzo na to czy rodzic jest tam w miare zadowolony i pogodny,czy sami moglibysmy na emeryturze tam zamieszkać? Ja zadałam sobie to pytanie i się rozpłakałam,bo nigdy w życiu w poprzednim miesjcu,to zwyczajna noclegownia za 3500 tysiac plus leki plus pampersy.W obecnym jest jak w sanatorium,az mi sie chce tu przyjezdzac ,a zaznaczam jezdze bardzo daleko teraz,i być moze warto.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane