statystyki

Pracownicy socjalni rzadziej zabierali rodzicom stosującym przemoc. Dlaczego?

autor: Michalina Topolewska25.05.2016, 08:08; Aktualizacja: 25.05.2016, 09:44
Interwencja pracowników socjalnych jest często negatywnie oceniana przez społeczeństwo oraz media.

Interwencja pracowników socjalnych jest często negatywnie oceniana przez społeczeństwo oraz media.źródło: ShutterStock

W 2015 r. zmniejszyła się liczba małoletnich, którzy zostali zabrani od rodziców stosujących wobec nich przemoc. 1158 dzieci zostało w ubiegłym roku odebranych rodzicom w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie. Tak wynika z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dotyczących korzystania z specjalnej procedury przewidzianej w art. 12a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 180, poz. 1493 ze zm.).

Zgodnie z nią w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka pracownik socjalny w ramach swoich obowiązków służbowych ma prawo odebrać małoletniego od opiekunów i umieścić go u najbliższej rodziny lub w pieczy zastępczej. Taką decyzję podejmuje wspólnie z policjantem i przedstawicielem służby zdrowia i dopiero potem zawiadamia o tym sąd rodzinny. Ten zaś w ciągu 24 godzin rozstrzyga co do zasadności przeprowadzonej interwencji oraz dalszych losów dziecka.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane