Parzenie kawy to nie tylko umiejętność obsługi ekspresu, ale coraz bardziej doceniana i poszukiwana na rynku profesja. Specjalistów z tej dziedziny, tzw. baristów, poszukują zarówno wielkie sieci barów kawowych, jak i mniejsze kawiarnie.
Zapotrzebowanie na profesjonalnych baristów ciągle rośnie. Polacy rozsmakowali się w dobrej kawie. W kraju powstało około 3 tysięcy barów kawowych. To jeden z najszybciej rozwijających się segmentów gastronomicznych. Rekrutację na takie stanowiska aktualnie prowadzi jedna z najbardziej rozpoznawalnych sieci kawiarni: Coffeeheaven, można też ubiegać się o pracę w Emipku Cafe czy Costa Coffee. Nabór do swojej sieci rozpoczął w Polsce również światowy potentat tej branży: Starbucks, który niebawem zamierza wejść na nasz rynek.
Obowiązkowym wymogiem przy przyjmowaniu się do pracy w charakterze baristy jest posiadanie aktualnych badań zdrowia pozwalających na pracę w gastronomii. Doświadczenie w branży kawowej nie jest z reguły wymagane, choć mile widziane. Firmy we własnym zakresie prowadzą nieodpłatne szkolenia przygotowujące do wykonywania tego zawodu.
Standardowy kurs na baristę obejmuje część teoretyczną z kultury kawy - jej uprawy, gatunków i ich rozróżniania. Z kolei cześć praktyczna to nauka prawidłowego dbania o urządzenia, przygotowywanie espresso czy artystycznych kaw, spieniania mleka. Czasami w ramach kursu bariści opanowują też sztukę robienia tzw. art latte. Jest to sztuka rysowania fantazyjnych wzorów za pomocą mleka.
Zarobki baristy to około 2 tys. zł netto miesięcznie plus napiwki. Stąd zawód jest popularny głównie wśród studentów. Szczególnie, że bary kawowe umożliwiają bardzo elastyczne godziny pracy. Jednak, wraz z rozwojem tej branży, praca baristy zyskuje coraz większy prestiż i niektórzy decydują się na profesjonalną karierę. Dla takich organizowane są m.in. co roku Mistrzostwa Polski Baristów przy Międzynarodowych Targach Gastronomiczno-Hotelarskich EuroGastro.